bezpieczny dom DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ nietypowy dom

Loft, czyli recykling budynków industrialnych

mieszkanie

W budownictwie również istnieje pojęcie recyklingu. Odnosi się ono do budynków, które wcześniej miały niewiele wspólnego z mieszkaniem dla rodziny czy singla. Takie budynki to między innymi stare piekarnie, fabryki, browary czy nawet ceglane duże garaże. Praktycznie każda solidna budowla o powierzchni od 25 metrów kwadratowych w górę może zostać zmieniona w budynek mieszkalny lub hotel. Przykłady takich miejsc można znaleźć także w naszym kraju.

Nowoczesne mieszkanie na wiekowych fundamentach

Obawa przed starymi budynkami z czerwonej cegły jest niepotrzebna. Konstrukcje z lat 50-80 są solidne niczym stare dęby. Podobnie ma się sprawa fundamentów, które kilkadziesiąt lat temu także były mocno zbrojone i planowane z myślą o przyszłości. Tak więc podstawy „loftów” nie budzą zastrzeżeń. Ze względu na duże pomieszczenia, które trzeba zagospodarować koszty remontu rosną. Stare magazyny i fabryki nie posiadające pięter otrzymują sztucznie podwieszane otwarte piętra na sypialnie lub pracownie. Lofty są bardzo nowoczesne mimo iż wiele elementów wnętrza nawiązuje od czasów początku XX wieku. Okna z zaokrąglonymi ramami, metalowe wsporniki oraz kolumny pozwalają poczuć się jak w starych kamienicach Nowego Jorku. Większość budynków poddanych takiemu recyklingowi jest wynajmowana lub działa jako luksusowy i nowoczesny hotel.

Budynek z zewnątrz

dom

Wnętrza budynków poddanych recyklinowi (tworzeniu loftów) są niezwykle nowoczesne i klimatyczne. Rozwiązania technologiczne przy budowie podwieszanych pięter są na najwyższym poziomie. Widać, że w remont zostały włożone duże pieniądze i sporo pracy. A co z zewnętrzną częścią budynku? Skoro większość loftów to stare magazyny, fabryki czy browary, to ich prezencja jest raczej umowna. To zależy od inwestora. W większości przypadków wszelkie elementy oszpecające zostają usuwane natychmiast. Zamalowuje się graffiti oraz łata wybrakowane elementy takie jak cegły czy dachówki. Wymianie podlegają okna, które bardzo często muszą być robione na zamówienie. By zachować styl budynku trzeba wybierać ramy drewniane lub metalowe. Tereny zielone wokół loftu także zostają „wskrzeszone” lub powstają od podstaw. Prace są podobne jak przy tworzeniu nowego osiedla mieszkaniowego. Z tą różnicą, że fundamenty budynku są już gotowe.

W Polsce największe skupienie loftów i adaptacji mieszkań występuje w byłych ośrodkach przemysłowych. Ma to miejsce choćby w Łodzi, która nie tylko dysponuje całymi połaciami hal fabrycznych, montażowni, przędzalni czy magazynów, które mogą być zaadaptowane do celów mieszkalnych. W połączeniu z niezwykle rozwijającym się rynkiem mieszkań pierwotnych na sprzedaż, możemy mówić o rewitalizacji tego pięknego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.