bezpieczny dom DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ nietypowy dom

Podłoga z gumowych mat znanych z siłowni i placów zabaw

Budowa boisk i placów zabaw z projektu „Orlik” oraz innych inwestycji związanych z budżetem miast i gmin sprawiła, że w Polsce zaroiło się od bezpiecznych nawierzchni i miejsc do komfortowego uprawiania sportu. Te same gumowe parkiety sportowe od lat wykorzystywane są w klubach fitness i siłowniach do tłumienia hałasu i zabezpieczenia betonowej wylewki przed uszkodzeniem. Czy ta niemal niezniszczalna podłoga może znaleźć zastosowanie w domu?

Wytrzymałość i specyfikacja mat

gumowa podłoga w siłowni
źródło: http://foter.com/

Przeznaczeniem gumowych mat jest przede wszystkim ochrona głównego podłoża oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Właściwości antypoślizgowe mieszanki naturalnego kauczuki z barwnikami i substancjami syntetycznymi podnoszącymi ich odporność na mróz i redukujące ścieranie, tworzą niedościgniony wzór nawierzchni sportowej. Stąd wysoka cena za metr kwadratowy, o której wraz z opłacalnością zakupu napiszę na końcu. Grubość wykładziny kauczukowej wpływa na jej masę, która dla 1 m2 może przekraczać 20 kilogramów przy 20 mm wysokości nawierzchni. Należy o tym pamiętać, układając ją w piętrowych mieszkaniach starego budownictwa, które nie posiadają zbrojonych sufitów i podłóg oraz nie korzystały z żelbetonu o wysokiej wytrzymałości. Nawierzchnia występuje w formie puzzli o wielkości 1×0,5 metra lub konfiguracji 1×1 metr i 0,5×0,5 m. Modele o równych ścianach to alternatywa dla łączenia w formie puzzla. Wytrzymałość na odkształcanie i obciążenie kauczuku jest wielokrotnie wyższa od płytek i paneli. Upadek na takie podłoże nie grozi stłuczeniu.

Zastosowanie w warunkach domowych

gumowa mata w domowej siłowni
źródło: http://foter.com/

W związku z dużą wagą bezpiecznych nawierzchni zaleca się ich montaż na parterach i piętrach ze wzmacnianym sufitem. Pomieszczenia będące dla nich najlepszym środowiskiem to m.in. garaż, domowa siłownia, ganek, pokoje przejściowe, a także pokój dla aktywnego dziecka mającego tendencję do częstych upadków i stłuszczeń. Może układać je również na dworze w altankach i tworzyć z nich prywatne boiska do koszykówki.

Cena i opłacalność

Eksploatacja bezpiecznej nawierzchni skierowanej do użytku sportowego jest przyjemna i niesie ze sobą wiele korzyści długofalowych. Koszt ułożenia pomieszczenia o metrażu 10-15 metrów może wynieść nawet 600-900 złotych. W przeciwieństwie do innych rodzajów podłoża, elementy kauczukowe podlegają wymianie pojedynczych elementów, które łatwo wyciągnąć. Maty nie są przyklejone do podłoża. Przyciska je masa własna oraz dodatkowe mocowanie w przypadku kształtu puzzla. Płacimy tak naprawdę za samą podłogę bez dodatkowych materiałów i robocizny fachowca. Sami ułożycie tę podłogę bez niczyjej pomocy. Kupując ją dla domowej siłownie, możecie być pewni opłacalności. Nie będziecie stresować się i obawiać zniszczenia klasycznego parkietu. To samo dotyczy innych przydomowych i domowych obiektów sportowych. Inwestycja w taką podłogę w celu pokrycia dużego pokoju dziennego zwróci się dopiero po latach.

Przeczytaj koniecznie:  Oszczędny sprzęt AGD do sprzątania i kuchni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *