Dom poradniki zdrowy dom

Zdrowa podłoga dla dzieci i dorosłych

Płaskostopie, niestabilność stawu skokowego oraz spięte mięśnie już u młodych ludzi są wynikiem połączenia dwóch czynników cywilizacyjnych. Niewłaściwe obuwie oraz zła podłoga w mieszkaniu powodują problemy, które dotychczas obejmowały grupę seniorów. Wysiłek, jaki wkładamy w unowocześnienie mieszkania, może spowodować nasilenie negatywnych czynników wpływających na układ ruchu. Podłoga oprócz estetycznego wyglądu i czystości powinna być funkcjonalna i dostosowana zarówno do dziecka, jak i osoby dorosłej.

Wykładziny i dywany w pokoju dziecka

fotel
źródło: http://foter.com/

Ogromnym błędem jest sądzenie, że w pokoju dziecinnym podłoga powinna być śliska i jednolita, by wygodnie było ją sprzątać. Fizjoterapeuci zgodnie nawołują do zaprzestania praktyk układania paneli podłogowych i płytek w pokoju maluchów. Żeby dziecko wykształciło w sobie właściwe zmysły i kontrolę równowagi, potrzebne jest stabilne podłoże, które zapewnia dywan lub wykładzina. Szczególnie rekomenduję wykładziny o grubej strukturze. Może być to również sztuczna trawa z tkaniny rozwijana z rolki. Zielony dywan, przypominający murawę stadionu lub kortu tenisowego lepiej aktywuje stopę i nie zatraca naturalnego łuku, który odpowiada za uwidocznienie trzech punktów podparcia stopy. Koszt sztucznej trawy z tkaniny nie przekracza 50 złotych za metr kwadratowy. Różnica między trawiastymi wykładzinami dotyczy gęstości źdźbeł oraz struktury i przeznaczenia. Niektóre z nich lepiej spiszą się w przedpokoju, inne zaś w salonie.

Stąpamy twardo po ziemi

Nieregularne wykładziny mogące imitować trawę to uniwersalne podłoże, także dla osób dorosłych. Jeżeli wasze stopy są zdrowe i nie potrzebują dodatkowego bodźca w postaci nieregularnych dywanów i wykładzin, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zainwestować w panele z drewna. Grube drewno niepokryte szkodliwym klejem, lakierem lub dodatkową farbą są uniwersalnym wyborem do każdego mieszkania. W porównaniu do płytek są cieplejsze i niezbyt śliskie. Łatwo dbać o ich czystość a uszkodzenia mechaniczne nie wpływają na całą strukturę drewna, a jedynie zostawiają punktowy ślad.

Co z kurzem na podłodze?

podłoga
źródło: http://foter.com/

Nie brakuje przeciwników dywanów i wykładzin, którzy argumentują swoje upodobania do paneli tym, że w dywanie jest dużo kurzu, roztoczy i alergenów. Nie mniej znajdziemy ich w pościeli, narzutach na fotele, sofie oraz w szafkach z ubraniami. Posiadając odkurzacz z filtrem HEPA, regularnie zmieniając pościel, wietrząc mieszkanie każdego dnia i dbając o ogólną czystość w pomieszczeniu, nie powinniśmy obawiać się kurzu i roztoczy. Żeby pogodzić ze sobą zdrowe dla stóp dywany i wykładziny z czystością w mieszkaniu, zacznijmy regularnie co 5-7 dni odkurzać i sprzątać oraz codziennie otwierać okna. Niczego więcej nie trzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.