5 Najbardziej znanych okien, wydarzeń z nimi związanych na świecie
Okna są niezbędnym elementem budowy oraz wystroju każdego budynku. Okazuje się, że na całym świecie istnieją historie związane z oknami. Dlatego, jeżeli byśmy spytali się kogoś z danego kraju, o wydarzenie historyczne związane z danym oknem, to na pewno nie mielibyśmy najmniejszego problemu z usłyszeniem niezwykle interesującej opowieści. Warto dowiedzieć się, o jakie okna chodzi.
Takie okna stają się dla nas wyjątkowe. Zapewne nikt nie zastanawiał się zbytnio nad tym, z jakiego materiału były wykonane, lub jaki wyróżniał je design. W takich opowieściach najważniejsze są osoby, sytuacje oraz przełomowe momenty, jakie miały w tym czasie miejsce. Naszą podróż po najsłynniejszych oknach na całym świecie, rozpoczniemy w Polsce od okna papieskiego.
Spis treści
Okno papieskie w Krakowie
Każdy Polak, który pamięta pielgrzymki do Polski ówczesnego Papieża Jana Pawła II, na pewno nie zapomina tych chwil, kiedy to tłumy wiernych spotykało się z nim pod oknem. Okno Papieskie posiada adres przy ulicy Franciszkańskiej 2 w Krakowie. Ponieważ to właśnie tutaj, w Pałacu Biskupim, Papież podczas swoich podróży do Ojczyzny udawał się na odpoczynek.
Chociaż Papieża Polaka, nie ma już z nami, to jednak pod Okno Papieskie nie przestają przybywać tłumy turystów z całego świata. Niektórzy z ciekawości, a inni po to by chociaż na chwilę w modlitwie wspomnieć Świętego Jana Pawła II. Obecnie w oknie widnieje wizerunek Papieża. Natomiast jeżeli wybierzemy się na dziedziniec pałacu, to zobaczymy pomnik oraz często widniejące rozmaite wystawy fotograficzne.
Okna życia
Poszukując jeszcze słynnych okien na terenie Polski, na pewno na myśl przyjdą okna życia. Chociaż najstarsze okno z końca XII wieku znajduje się w Rzymie, to jednak do Polski ta piękna idea trafiła dopiero w 2006 roku. Właśnie wtedy po raz pierwszy okno życia zostało otworzone przez siostry Nazaretanki w Krakowie. Znajduje się ono przy ulicy Przybyszewskiego 39.
Obecnie na terenie całej Polski funkcjonuje ponad 60 okien życia. Do maja 2016 roku przyjęto w nich aż 93 noworodki. Dzięki tej możliwości matki, które z różnych przyczyn nie mogą zająć się opieką nad dzieckiem, anonimowo oddają niemowlę, jednocześnie tracąc wszystkie prawa rodzicielskie. Taka procedura przyspiesza adopcję noworodka, dzięki czemu nie jest ono narażone na pobyt w domu dziecka.
Okna w bibliotece w Texasie
Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych doskonale wiedzą, że okna w bibliotece znajdującej się w Dallas w Texasie, kryją w sobie mroczne dzieje przeszłości. Właśnie z tego miejsca 22 listopada 1963 roku dokonano zamachu na ówczesnego prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Kule okazały się śmiertelne, ponieważ prezydent mimo szybko interwencji medycznej i reanimacji, nie przeżył.
Według wszczętego śledztwa zamachowcem okazał się były żołnierz US Marines Lee Harvey Oswald. Miał on strzelić z okna biblioteki, a następnie jak gdyby nigdy nic pójść na seans do kina Texas. Jednak po drodze zastrzelił policjanta. Sklepikarz, który był świadkiem tego zdarzenia wyśledził zamachowca. Kasjerka poinformowana o tym, kto wszedł na salę kinową, wezwała policję. Wtedy zamachowiec w wyniku obławy został schwytany.
Okno Joseph Nicéphore Niépce
Czy można znaleźć jakiekolwiek skojarzenie fotografii z oknami? Okazuje się, że mają one ze sobą bardzo dużo wspólnego. Ponieważ właśnie widokiem z okna, a dokładniej jego utrwaleniem był zainteresowany Joseph Nicéphore Niépce. Ten wybitny fizyk oraz chemik odkrył jedną z technik fotograficznych zwanych dagerotypią. Obrazy utrwalane były na metalowych płytkach przy pomocy prymitywnego aparatu, czyli camery obscura.
Chociaż próby utrwalenia widoków z okna odbywały się przez wiele lat, to jednak dopiero w 1826 udało mu się zrobić pierwsze zdjęcie we wcześniej wspomnianej technice. Wcześniej wychodziły obrazy, ale nie dość wyraźne, by móc uznać je za zadowalające. Po twórcy dagerotypii została słynna fotografia przedstawiająca „Widok z okna w Le Gres”. Jednak na przestrzeni lat, ciężko jest na niej cokolwiek zobaczyć. Na szczęście udało się wykonać reprodukcję tego dzieła.
Defenestracja praska
Pod nazwą defenestracji praskiej, kryją się trzy wydarzenia, które miały miejsce na terenie Czech. Wszystkie dotyczyły tego samego, wyrzucenia lub wypadnięcia przez okno. Pierwsze defenestracja praska odbyła się 30 lipca 1419 roku, kiedy to siedmiu katolickich rajców zostało wyrzuconych przez okno Ratusza Nowomiejskiego w Pradze. Do drugiego podobnego zdarzenia doszło 23 maja 1618. Przez okna Zamku Królewskiego zostali wyrzuceni cesarscy namiestnicy oraz ich sekretarz.
Trzecia defenestrację praską zapisano nie tak dawno temu, ponieważ miała ona miejsce 10 marca 1948 roku. Właśnie wtedy w niewyjaśnionych okolicznościach wypadł z okna Jan Masaryk, syn prezydenta Czechosłowacji. Istnieją jeszcze nieoficjalne informacje na temat czwartej defenestracji praskiej, która miała się odbyć w 1483 roku. Z okna ratusza staromiejskiego wyrzucono katolickiego burmistrza.
Okienko Vostok
Każdy doskonale pamięta, że to właśnie Gagarin jako pierwszy znalazł się w kosmicznej przestrzeni i do tego okrążył prawie całą Ziemię. Dlatego to on jako pierwszy z okienka rakiety o nazwie Vostok miał okazję zobaczyć naszą planetę z zupełnie innej perspektywy. Ostatecznie Gagarin wylądował na Ziemi ze spadochronem, wcześniej katapultując się z rakiety.