BUDOWA I REMONT podłogi Ściany

Okucia do okien przesuwnych

Otwieranie dużych przeszkleń tarasowych z użyciem nowoczesnych przesuwnych systemów otwierania nie wymaga wysiłku, jest proste, szybkie, wygodne. Ponadto, skrzydła okienne nie zabierają cennego miejsca we wnętrzu. Jeżeli decydujemy się w domu na duże przeszklenia, warto zadbać o ich funkcjonalne otwieranie. Istnieją dwa główne sposoby na otwieranie dużych płaszczyzn okien tarasowych: system podnoszono-przesuwny i system uchylno-przesuwny.

Duże okno w jadalni wyposażone w system podnoszono-przesuwny
Duże okno w jadalni wyposażone w system podnoszono-przesuwny

Tak w pierwszym, jak i drugim systemie, jeśli okno tarasowe składa się z dwóch części, jedna jest otwierana, a druga pozostaje stała. Oba systemy otwierania nadają się do dużych przeszkleń, przy czym sposób podnoszono-przesuwny jest nieco bardziej wydajny, bo umożliwia otwieranie skrzydła okiennego o dużej masie – nawet do 400 kg.

W systemie podnoszono-przesuwnym po przekręceniu klamki wystarczy przesunąć otwieraną część okna po szynie. W systemie uchylno-przesuwnym otwierane skrzydło okienne najpierw należy uchylić, a następnie odsunąć od płaszczyzny, w której pozostaje po zamknięciu, i dopiero przesunąć wzdłuż części nieotwieralnej okna. W systemie podnoszono-przesuwnym otwieralna i nieotwieralna część okna nie znajdują się w jednej płaszczyźnie, tak jak w systemie uchylno-przesuwnym, w którym po zamknięciu okna płaszczyzna obu części jest równa.

Duże balkonowe okno przesuwne w sypialni
Duże balkonowe okno przesuwne w sypialni

Należy mieć na uwadze to, że elementy dużych przeszkleń są często bardzo ciężkie. Dlatego jeśli decydujemy się na system uchylno-przesuwny, do jego otwierania warto wybrać zintegrowany mechanizm wspomagający otwieranie lub zamykanie skrzydła podczas obrotu klamki. Dzięki mechanizmowi wspomagającemu otwieranie okna tarasowego nie będzie potrzeby odciągania lub dociskania ciężkich skrzydeł podczas ich obsługi.

Uchylno-przesuwne okno tarasowe sprawdzi się doskonale również w mniejszym rozmiarze, np. nad blatem roboczym znajdującym się bezpośrednio pod oknem. Otwierając okno uchylno-przesuwne, nie trzeba odsuwać z blatu wszystkich przedmiotów, które się na nim znajdują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *