OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe

Zdrowie w słoiku

KonfituryZaplanuj w swoim ogrodzie zakątek, który będzie obfitował w owoce. Większość roślin na przetwory możemy posadzić we własnym ogrodzie. Warto rozważyć otoczenie grządek żywopłotem lub stworzenie malowniczego tła z krzewów głogu albo dzikiej róży, które będzie można przycinać do wygodnych rozmiarów i które dostarczą nam owoców oraz jagód na galaretki i syropy. Młode listki głogu są również bardzo smaczne – idealne do kanapek z serem.

Ogród z myślą o przetworach

Porzeczki
Czarna porzeczka

W centrum lub z tyłu grządki warto posadzić dziką jabłoń, gruszę wierzbolistną albo tarninę. Można również sięgnąć po nieco większe gatunki, np. czereśnię, ale starajmy się utrzymać jej rozmiar pod kontrolą. Jeśli mamy miejsce, posadźmy też aronię, mirabelkę i rokitnik. Rokitnik to istna bomba witaminowa. Jest wyjątkowo bogaty w witaminy A, E i C. Przetwarzanie rokitnika nie różni się od innych owoców. Sok można wycisnąć w sokowirówce. Tuż pod baldachimem z drzew lub pod jadalnym żywopłotem umieśćmy niższe krzewy, żeby stworzyć drugi poziom roślinności.

Rokitnik
Owoce rokitnika

Postarajmy się, aby rośliny nie były posadzone zbyt gęsto. Wybierzmy jeden lub dwa praktyczne gatunki, np. czarną porzeczkę, porzeczkoagrest i dziki bez. Czarny bez ‘Black Lace’ to piękna odmiana o czarnych liściach i różowych kwiatach, które dodadzą uroku każdej kompozycji. Z kwiatów czarnego bzu mogą powstać aromatyczne nalewki i syropy. Natomiast z owoców zrobimy zdrowe dżemy. Owoce przed spożyciem wymagają obróbki termicznej. Dobrym wyborem są też maliny, czerwona oraz biała porzeczka i agrest. Koniecznie wyodrębnijmy na grządce ścieżki (można je wysypać kawałkami drewna), żeby łatwiej można było się przemieszczać. W najciemniejszym zakątku ogródka warto umieścić belkę do hodowli grzybów. Można ją zakupić wraz z grzybnią boczniaków. Zyskamy w ten sposób możliwość zbierania grzybów.