RTV

Koniec epoki kaset VHS – generacja nostalgii

Czytaliście już pewnie o tym, że firma Funai zakończyła produkcję i sprzedaż odtwarzaczy VHS z dniem 31 lipca 2016 roku. Młodzi czytelnicy pewnie nie wiedzą, czym są kasety VHS. Starsi myślą sobie, jak to możliwe, że w epoce DVD i Blu-ray ktoś kupował magnetowidy i odtwarzacze video? Okazuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych sprzedało się niemalże pół miliona egzemplarzy tego archaicznego dzisiaj sprzętu do rozrywki audio-wideo. Co stoi za fenomenem takiej sprzedaży? I jakie jeszcze technologie odeszły w zapomnienie w ciągu ostatniego roku?

Filmy z lat 80-90

vhs
źródło: http://foter.com/

Oglądanie filmów takich jak „Terminator”, pierwszy „Rambo”, „Człowiek demolka” czy „Predator” na kineskopowym telewizorze podłączonym do odtwarzacza VHS tworzy klimat, którego nie przebije nawet 1080p i dźwięk przestrzenny w najnowszych produkcjach Michaela Baya, nastawionych na rozrywkę. Amerykanie jako jeden z nielicznych narodów ceni sobie stare „kwaśne” czasy lat 80 i 90. Filmy z tamtego okresu były dosyć tandetne fabularnie, ale za to świetnie zmontowane, zabawne i klimatyczne. W każdym domu rodzinnym znajdzie się kilka lub nawet kilkadziesiąt kaset VHS z filmami, a nawet serialami. Nie zabraknie też filmów ze ślubu, chrzcin czy nawet komunii świętej. Dla takich materiałów warto zachować lub kupić odtwarzacz VHS. Dzięki marce Funai było do możliwe. Nawet teraz można je nabyć w sieci, za kwotę 340 złotych wraz ze wbudowaną nagrywarką DVD, na którą możemy przegrać filmy ze starszych kaset.

Kasety magnetofonowe i odtwarzacze

magnetowid
źródło: http://foter.com

Magnetofon szpulowy to jeden z białych kruków, dla każdego fana muzyki z kaset. Stare magnetofony firmy Yamaha oraz Sony potrafią kosztować po kilka tysięcy złotych. Natomiast markowe urządzenia marki Akai i Unitra w dobrym stanie to niemalże bezcenne eksponaty muzealne. Produkcja magnetofonów nie została zakończona nawet teraz. Kasety magnetofonowe sprzedawane są nawet w dużych sklepach RTV-AGD. Jednak żeby kupić nowy magnetofon, trzeba się sporo napocić. Najłatwiej nabyć go w sklepach muzycznych oraz za granicą. Dźwięk z kasety nie jest może najwyższej jakości, ale ma swoją charakterystyczną barwę podobnie jak płyty winylowe. W nowoczesnym mieszkaniu zestaw audio-wideo jest centralnym punktem salonu, który także odpowiada za jego wystrój. Klasyczne duże magnetofony oraz odtwarzacze VHS świetnie nadają się do zapełnienia pustych szafek. Swoją wielkością przyćmiewają ultra cienkie telewizory, odtwarzacze DVD i mini wieże Hi-Fi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.