BUDOWA I REMONT Ogrzewanie i klimatyzacja

Centralne ogrzewanie – konserwacja na lato

Konserwacja centralnego ogrzewania w dużej mierze zależna jest od warunków, w jakich pracuje dane urządzenie grzewcze, które wykorzystujemy w swoim domu. Do podstawowych czynności konserwacyjnych należą utrzymywanie kotła w czystości i wymienianie zużytych podczas eksploatacji części. Zaleca się, by konserwacji centralnego ogrzewania dokonywać przynajmniej raz w roku. Najlepiej wykonać przegląd techniczny urządzenia u autoryzowanego serwisu.

Centralne ogrzewanie
Centralne ogrzewanie

Kocioł konwencjonalny JUNKERS Ceraclass Excellence
Kocioł konwencjonalny JUNKERS Ceraclass Excellence

Jeśli w swoim domu korzystamy z kotła jednofunkcyjnego, trzeba wiedzieć, że zasila on jedynie instalację centralnego ogrzewania. Coraz bardziej powszechne stają się kotły dwufunkcyjne, ponieważ dzięki wbudowanemu wymiennikowi, przygotowują dodatkowo ciepłą wodę użytkową. Kocioł jednofunkcyjny jest zdecydowanie tańszy od dwufunkcyjnego, ale trzeba do niego dokupić drogi podgrzewacz wody użytkowej. Zainstalowanie kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem wody użytkowej jest bardziej kłopotliwe niż kotła dwufunkcyjnego, gdyż zawiera większą liczbę elementów, które muszą znaleźć się w instalacji, a w dodatku być ze sobą kompatybilne. Ponadto woda zgromadzona w zasobniku współpracującym z kotłem jednofunkcyjnym stygnie, więc musi być powtórnie ogrzewana, co zwiększa zużycie energii i podnosi koszty eksploatacji.

Na pewno do dużego domu, w którym są dwie-trzy łazienki i w którym mieszka więcej niż cztery osoby, powinno się wybrać kocioł jednofunkcyjny z pojemnościowym podgrzewaczem wody. Tylko wtedy nie będzie dokuczać niestabilna temperatura wody i jej ograniczona wydajność. Można też zastosować system cyrkulacji ciepłej wody, dzięki któremu krąży ona cały czas w instalacji i przepływa przez zasobnik, w którym jest utrzymywana zadana temperatura. Dzięki temu woda w rurach ma zawsze zbliżoną temperaturę, nie stygnie i jest dostępna od razu po odkręceniu kranu. Ważne jest, by przy konserwacji centralnego ogrzewania z użyciem kotła jednofunkcyjnego sprawdzać specjalną pompę, wymuszającą ciągły przepływ wody, oraz sprawność zegara sterującego, który umożliwia włączanie cyrkulacji ciepłej wody.

Więcej informacji dotyczących kotłów znajdziecie na stronie Junkers:

http://www.junkers.pl/pl/pl/produkty_1/kotly_konwencjonalne/ceraclassexcellence/ceraclassexcellence_1.aspx?detail=true.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *