OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe werandy i balkony zielone aranżacje

Rośliny pnące na balkon

Rhodochiton atrosanguineusWiele roślin balkonowych wciąż jest niedocenianych. Obok doskonale znanych, jak czarnuszka damasceńska, nasturcja, fasola wielokwiatowa czy pelargonie, coraz częściej pojawiają się na balkonach także takie rośliny, jak Quamoclit hederifolia. Pnącze to osiąga wysokość 2 m i doskonale nadaje się do uprawy w doniczkach, pod warunkiem, że wyposażymy pojemnik w stabilną podporę. Kwiaty mają kolor szkarłatnoczerwony i delikatnie pachną, pojawiają się od lipca do października. Quamoclit, jak wszystkie jednoroczne pnącza, jest wysiewany do kuwet od marca, uprawiany na parapecie i rozsadzany do doniczek po zimnych ogrodnikach.

Pnącza na balkony

Pnącza balkonowe
Quamoclit hederifolia

Do bardzo pięknych roślin pnących zalicza się także pałczatka szorstkawa. To również gatunek jednoroczny, zależnie od odmiany, o kwiatach w kolorach żółtym, karminowym lub pomarańczowoczerwonym. Aby pnącza się pięknie rozwijały, muszą być eksponowane w miejscach silnie nasłonecznionych.

Rhodochiton atrosanguineus kwitnie od wczesnego lata do późnej jesieni. Tworzy czerwonawo-fioletowe przykwiatki, pośrodku których znajdują się ciemnofioletowe kwiaty osadzone na pędach długości do 3 m. Gatunek ten preferuje umiarkowanie wilgotne podłoże i osłonięte, słoneczne stanowisko. Uprawia się go w cyklu jednorocznym, mimo to może być zimowany. Jednoroczna kobea pnąca osiąga 10 metrów długości. Od lipca do października zdobią ją niebieskofioletowe, dzwonkowate kwiaty.

Pnącze na balkon
Lablab purpureus

Lablab purpureus to mało jeszcze popularna jednoroczna roślina pnąca o dużych, motylkowatych kwiatach koloru fioletowego, zebranych w luźne grona i pojawiających się późnym latem. Z kwiatów rozwijają się pięciocentymetrowe, błyszczące strąki w kolorze czerwonofioletowym. Po zebraniu i ugotowaniu można je jeść (wraz z nasionami) jak popularne warzywa strączkowe. Lablab może być uprawiany w pojemnikach, zarówno jako roślina ozdobna, jak i użytkowa. Stanowisko powinno być osłonięte i słoneczne, a ziemia utrzymywać niewysoki, jednak stały poziom wilgotności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *