Dom

Nettop komputer do salonu

https://www.pinterest.com/pin/390968811375554753/
https://www.pinterest.com/pin/390968811375554753/

Szczęścili posiadacze telewizorów z wbudowaną funkcją smartTV mogą korzystać z internetu wygodnie siedząc lub leżąc na kanapie. Jest to przyjemna i wygodna rzecz zwłaszcza gdy telewizor ma więcej niż 32 cale. Brak takiej funkcji wcale nie musi zmuszać was do zakupu nowego telewizora. Bardziej przyszłościowym wyjściem wydaje się zakup komputera do salonu. Nie chodzi o laptopa czy nawet PC, który swoją wielkością zabierałby sporo miejsca. Niedoceniane w naszym kraju Nettopy weszły w nową generację, która idealnie nadaje się do domowych salonów.

Stary nettop vs nowy nettop. Szybkie porównanie

Najlepszym przykładem starego nettopa jest Dell Optiplex serii 700. Miałem okazję pracować na nim ponad 2 lata i ani razu mnie nie zawiódł. System działał stabilnie a zużycie prądu było bardzo przyzwoite. Do dzisiaj jest to seria tanich komputerów biurowych, którą mogę z całego serca polecić. Nie są to jednak urządzenia nowej generacji. Brakuje im mocy, są zbyt toporne i nie obsługują najnowszych rozwiązań technologicznych.

Nowa generacja Nettopów jest mniejsza, oszczędniejsza i co ważne kompatybilna z wieloma częściami wymiennymi. Muszę mocno nawiązać do serii Intel NUC, która aktualnie jest najlepsza jeśli chodzi o możliwość rozbudowy urządzenia. Są to również najmniejsze komputery tego typu mogące współpracować z dużymi ekranami telewizorów o rozdzielczości Full HD.

Intel NUC i jego możliwości rozbudowy

https://www.pinterest.com/pin/452822937503301899/
https://www.pinterest.com/pin/452822937503301899/

Firma intel zapewniła swoim „dzieciom”, czyli komputerom NUC najlepsze procesory zaczynając od Celerona a kończąc na zbliżającym się Core i7. Dziś w naszym kraju można kupić co najwyżej i5 posiadającego 16 GB RAM na pokładzie oraz kartę graficzną intel HD 5000. Karta tej klasy nie nadaje się może do gier, ale starsze tytuły wydane do roku 2009 będą działać na niej płynnie bez najmniejszych problemów. Są to przede wszystkim komputery do pracy i multimedialnej rozrywki. Kablem HDMI podłączamy je do monitora lub telewizora. Podpinamy do nich klawiaturę oraz mysz i gotowe. Z tyłu obudowy znajdują się standardowe porty internetowe, USB oraz wejście audio. Jak już wcześniej wspomniałem komputery tego producenta mogą być rozbudowane o nowe podzespoły. Procesor pozostaje sercem maszyny podobnie jak zintegrowana grafika. Dysk i pamięć RAM jest w pełni wymienna oraz daje możliwość rozbudowy o dodatkowe kości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *