Oświetlenie

Nowoczesne lampy wiszące do salonu

Światło w pomieszczeniach mieszkalnych jest niezbędne i pełni różne funkcje. Może stwarzać kameralny nastrój, podkreślać aranżację wnętrza, zapewniać odpowiednie warunki do pracy. Jednym z wyjątkowo efektownych źródeł światła są żyrandole oraz lampy wiszące, które same mogą stanowić niebanalny element dekoracyjny.

Spis treści

Żyrandol czy lampa wisząca…

… oto jest pytanie! Warto wiedzieć, że technicznie żyrandol ma więcej niż jedno źródło światła, jest więc bardziej okazały. Stylowe, klasyczne i nowoczesne lampy wiszące to z reguły jedna oprawa, jedna żarówka, co wcale nie oznacza, że są skromne i mało efektowne. Wręcz przeciwnie – często zaskakują formą, oryginalnym designem czy zastosowanymi materiałami. Dlatego znajdziemy zarówno proste oświetlenie nad biurko, kolorowe do pokoju dziecięcego, jak również interesujące lampy do kuchni , np. w kształcie… czajnika.

lampa wisząca

Praktyczne wskazówki – jak wybrać lampę wiszącą

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w każdym domu, dlatego design lampy ma ogromne znaczenie. Z jednej strony istotne jest wzornictwo, dopasowanie do stylistyki wnętrz, ale nie zapominajmy o tym, że podstawową funkcją jest oświetlenie. Warto zatem przy wyborze lampy bądź żyrandola wziąć pod uwagę kilka istotnych kryteriów, takich jak:

  • funkcja lampy – może być potraktowana jak element dekoracyjny albo główne źródło światła np. nad stołem, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby spełniała obie role (np. Magic Space). W salonie lampa wisząca często jest umieszczana nad stołem, powinna zatem efektywnie oświetlać jego przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem będzie ściemniacz, który dostosuje rodzaj oraz intensywność światła do potrzeb i okoliczności. Stylowe, nowoczesne lampy wiszące mogą także optycznie powiększać wnętrze (światło rozproszone).
  • wysokość lampy, a konkretnie wysokość na której będzie zawieszona, zależy głównie od metrażu pomieszczenia. Zasada jest taka, że w mniejszym salonie lampę zawieszamy niżej, pamiętajmy, że światło będzie wówczas bardziej intensywne. Duży salon to większa przestrzeń do oświetlenia, a zatem lampa lub żyrandol powinny być zainstalowane wyżej. Istotne znaczenie ma też miejsce i funkcja, popularne lampy wiszące nad stołem montuje się ok. 1,5 – 1,7 m nad podłogą, aby zapewnić komfort osobom, które przy nim zasiądą. W przypadku lampy do kuchni – nad blatem albo stołem, ta odległość wynosi ok. 55 cm do 70 cm nad ich powierzchnią. Praktycznym rozwiązaniem jest regulowana długość sznura – można wówczas światło koncentrować albo rozpraszać.
  • w górę czy w dół – chodzi oczywiście o to, w którą stronę skierowane są klosze. Światło w dół rozproszy się po ścianach i suficie, w różnym stopniu oświetlając poszczególne części salonu. Klosze skierowane w stronę sufitu równo oświetlają całe wnętrze. Klosze mogą być też ruchome, możemy zmieniać kierunek padania światła, co zapewnia różne opcje – światło rozproszone lub skupione, skierowane w dół, na bok lub na sufit (np. lampa wisząca SPIDER)
  • rozmiar lampy – okazałe lampy sprawdzają się w dużych salonach, małych pomieszczeniach będą niepraktyczne i przytłaczające. W przypadku większego metrażu można zdecydować się zarówno na imponujący żyrandol czy designerską, wielką lampę, ale także na kilka pojedynczych, mniejszych punktów, instalowanych np. wzdłuż dużego stołu.

Styl, design, wzornictwo – lampy wiszące jako element dekoracyjny

Ważne, aby lampy do salonu komponowały się ze stylistyką wnętrza. Mamy jednak do wyboru opcję, w której jest głównie źródłem światła i nie dominuje w aranżacji. Może także stanowić jeden z kluczowych elementów, dekorację, efektowny i mocny akcent.

Zobacz nowoczesne lampy wiszące: https://altavola-design.pl/pol_m_Lampy_Wiszace-186.html

Żyrandole i lampy wiszące mogą być naprawdę różne – od klasyki, modeli w stylu retro, po surowe wzory industrialne, idealne do loftów czy awangardowe, geometryczne formy. Nowoczesne lampy wiszące mogą być także wykonane z różnych materiałów, wykorzystuje się drewno, aluminium, nowoczesne tworzywa, stal, a także tkaniny czy nawet papier.

lampa wisząca do jadalnii

Gdzie kupić lampę wiszącą na miarę salonu?

Stylistyka rustykalna, modny salon inspirowany Skandynawią, a może coraz popularniejszy loft? Każde z tych miejsc zasługuje na indywidualnie dobrane oświetlenie, lampę wiszącą, która wkomponuje się w aranżację wnętrza, podkreśli światłem i wzornictwem jego wyjątkowy charakter.

Sklep Altavola-Design to prawdziwy skarbiec z lampami o bardzo różnorodnym designie, przeznaczeniu. Atutem jest też szeroka rozpiętość cen. Sklep oferuje lampy marki własnej (Altavola Design), a także modele  firm D2Design, ALURO Fashion at home czy NORDIFRA. We wnętrzach nowoczesnych doskonale zaprezentują się np. geometryczne formy, takie jak ledowe lampy Altavola Design (m.in. ledowe okręgi). Modną obecnie, industrialną stylistykę loftów, podkreśli lampa London Loft albo klosze eksponujące gołe żarówki.

Lampy i żyrandole to również zabawa kolorami, ciekawą formą, również pod tym względem sklep altavola-design.pl ma wiele do zaoferowania. Uwagę zwracają modele Origami Design, Modern Glass Bubble lub lampa Archi. Klasyczne żyrandole mogą zachwycać przepychem, nawiązaniem do wnętrz wręcz pałacowych czy do stylistyki retro. Niewątpliwie drewniany żyrandol Cognac Barrel będzie stanowił wyrazisty element aranżacji najbardziej eleganckiego salonu.

Odpowiedź na pytanie gdzie kupić lampę wiszącą do pastelowego salonu, nowoczesnego apartamentu czy rustykalnej jadalni, jest oczywista. Sklep atavola-design oferuje kompleksowy wybór, fachowe doradztwo oraz ceny na miarę budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *