inteligentne technologie w domu

Montaż światłowodu – jak wygląda i jak przebiega

Światłowody są obecnie najnowocześniejszą technologią zapewniającą szybki przesył danych. Wykorzystujemy je zarówno w celu uzyskania dostępu do Internetu, jak i wielu innych usług telekomunikacyjnych (np. telewizji). Wciąż jednak wielu z nas nie wie dokładnie jak wygląda montaż światłowodów i co należy zrobić, by móc posiadać światłowód w domu. Sprawdźmy więc jak wygląda instalacja światłowodów przez specjalistów z branży.

Montaż światłowodu – jak wygląda i jak przebiega

W dzisiejszych czasach większość instalacji światłowodów związana jest z technologią FTTH czyli fiber to the home. Pod pojęciem tym kryją się bezpośrednie połączenia sieci światłowodowej z domami mieszkalnymi. Ponieważ warunki do podłączenia takiej sieci są różne, montaż światłowodu musi zostać do nich dopasowany. Czasem dany budynek posiada już odpowiednią infrastrukturę – np. kanalizację, w której można umieścić okablowanie. Innym razem konieczne jest wykonanie wykopów, w których umieścimy światłowód. Poza tym, montaż światłowodów obejmuje również rozprowadzenie okablowania wewnątrz budynku. Wiąże się to z wykonaniem prac na ścianach lub w suficie budynków. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że proces ten nie opiera się wyłącznie na zamontowaniu i połączeniu ze sobą kabli. Dobre firmy zajmujące się tym zagadnieniem przeprowadzają bowiem również szereg testów optotelekomunikacyjnych, które mają za zadanie sprawdzić czy sieć działa prawidłowo, a przesył danych nie jest zakłócony.

Mufa kablowa

Metody montażu światłowodu

Istnieje kilka metod instalacji światłowodów, które dostosowuje się indywidualnie do konkretnego przypadku. Wszystko zależy bowiem od tego, czy mamy do czynienia z istniejącą infrastrukturą, od ukształtowania terenu, tego czy inne budynki w okolicy posiadają już sieć światłowodową oraz wielu innych czynników. Niemniej, wśród najczęściej wykorzystywanych sposobów na montaż okablowania, wymienić należy wdmuchiwanie oraz wciąganie światłowodów.

Rura osłonowa

Wdmuchiwanie światłowodów

Pierwszą z metod instalacji jest wdmuchiwanie światłowodów. To szybka i skuteczna metoda, która zmniejsza ryzyko uszkodzenia kabla światłowodowego, a tym samym zapewnia nam niczym niezakłócony przesył danych. Cena wdmuchiwania światłowodów zależy od wielu czynników, takich jak czas pracy czy odległość na jakiej musi zostać zainstalowane okablowanie. Na czym jednak polega wdmuchiwanie światłowodów? Mówiąc najprościej – kabel z włóknem światłowodowym wdmuchiwany jest za pomocą sprężonego powietrza do specjalnej rurki, która stanowi jego osłonę. W tym celu wykorzystuje się zarówno istniejące już kanalizacje, jak i prowadzi prace związane z jej umieszczeniem w gruncie. Zdarza się, że zamiast sprężonego powietrza wykorzystuje się również wodę pod ciśnieniem.

Wciąganie światłowodów

Kolejnym sposobem na montaż sieci jest wciąganie światłowodów. Metodę tą stosuje się przede wszystkim w przypadku istniejących już kanalizacji teletechnicznych, w których nierzadko znajdują się inne okablowania. Pozwala ona bowiem zmniejszyć koszt instalacji oraz znacznie skrócić czas montażu. W tym przypadku umieszczenie kabla w kanalizacji wymaga zastosowania specjalnych narzędzi, wśród których wymienić możemy między innymi: specjalne linki, włókna szklane, a także specjalistyczne wciągarki. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku wciągania światłowodów ryzyko uszkodzenia kabla jest nieco większe, dlatego coraz częściej stawia się na ich wdmuchiwanie.

Przewody podłączone do budynku

Czy wszędzie da się zainstalować światłowód?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą mieć światłowód w domu. Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna. W teorii światłowód da się pociągnąć wszędzie – niezależnie od terenu, na jakim znajduje się dom lub inny budynek, który chcemy połączyć z siecią. W praktyce jednak wciąż istnieją tereny zbytnio oddalone od central operatora, przez co montaż światłowodu jest nieopłacalny lub niemożliwy. Aby mieć pewność, czy zainstalowanie światłowodu jest realne, warto skontaktować się z doświadczonymi profesjonalistami, którzy zajmują się wykonywaniem tego typu prac. Jedną z firm, która udzielić może nam fachowej porady, jest https://wartel.pl. Oferuje ona wciąganie i wdmuchiwanie światłowodów w Warszawie oraz fachowe doradztwo w zakresie sieci FTTH.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.