bezpieczny dom inteligentne technologie w domu

Bezpieczny dom: instalujemy system alarmowy

Jeżeli jeszcze nigdy nie miałeś systemu alarmowego w swoim domu, koniecznie przeczytaj ten tekst. Ułatwi ci określenie swoich potrzeb, a tym samym wyboru odpowiedniego systemu.

Słowo „alarm” zwykle kojarzy się z syreną wyjącą na całą okolicę dlatego, że do domu wszedł złodziej albo dlatego, że głupi alarm sam się włączył. Na tym jednak funkcja instrumentów do powiadamiania o zdarzeniach w domu ani się nie zaczyna, ani nie kończy.  Alarm może powiadamiać o różnych sytuacjach: ruchu w pomieszczeniu, ulatnianiu się gazu, czadu, dymu czy też o zalaniu.

Syrena to tylko hałaśliwy miejscowy powiadamiacz, system natomiast może równie dobrze przesyłać informacje o zdarzeniach na telefon właściciela, komputer, czy do firmy ochroniarskiej. Dlatego najpierw, zanim damy się zagadać przedstawicielowi handlowemu lokalnej ochrony czy też firmy od domów inteligentnych, dobrze jest zrobić sobie listę tego, co ma być chronione oraz kogo i o czym system ma powiadamiać.

 

Informacja o ilości punktów, w których muszą zostać zamontowane czujki, pozwoli już na pierwszej rozmowie ze sprzedawcą systemu oszacować koszty. Trzeba zatem policzyć wejścia do domu i okna, przez które może się dostać potencjalny złodziej. Czujnik ruchu ma pewien zasięg, w niektórych pomieszczeniach – o nietypowym kształcie, bardzo dużych lub bardzo małych – koniecznie będzie zamontowanie więcej niż jednej. Jeżeli mamy pieska lub kotka, trzeba wybrać czujki, którym zwierzak nie będzie zakłócał pracy.

Następnie trzeba przeanalizować wszelkie gazy i płyny, które w domu mogą wyciec i rozplanować położenie czujek  w odpowiednich miejscach. Następnie przydałoby się ustalić miejsce do zamontowania centrali oraz manipulatora.

Pozostaje kwestia zasilania instalacji. Jeżeli mieszkanie jest wykończone na tip top, instalacja bezprzewodowa pewnie wyda się bardziej atrakcyjna. Jednak jeśli jest możliwość położenia kabli, warto to zrobić, gdyż tradycyjnie zasilana instalacja niweluje prawdopodobieństwo nie zauważenia, że w jakimś punkcie wyczerpała się bateria. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, żeby centrala miała długo działające zasilanie awaryjne na wypadek wyłączenia prądu.

Na końcu trzeba określić swoje oczekiwania co do stopnia inteligencji instalacji. Jeżeli zależy nam tylko na wysyłaniu powiadomień o niespodziewanych wizytach do firmy ochroniarskiej, wystarczy prosta instalacja montowana przez tę firmę. Jeżeli chcemy sami szczegółowo pod każdym względem kontrolować sytuację w domu i zdalnie móc sterować instalacją, wtedy warto zatrudnić specjalistów od domów inteligentnych, którzy obmyślą kompleksowe rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *