Dekoracje rośliny rośliny doniczkowe zieleń na parapecie zielone aranżacje

Hydrożele magazynujące wodę

HydrożeleCo to są hydrożele albo inaczej supersorbenty? Do czego służą? Kiedy się ich używa? Supersorbenty (agrożele, hydrożele) to wielkocząsteczkowe związki, które mają zdolność do magazynowania bardzo dużych ilości wody. Przed uwodnieniem hydrożele mają formę proszku, granulatu albo drobnych kryształków, a po uwodnieniu – żelową. W zależności od budowy (która często jest tajemnicą producenta), supersorbenty mogą wchłonąć wody tysiąc razy tyle, ile same ważą. Woda ta jest łatwo dostępna dla roślin, dlatego substancje te wykorzystuje się w praktyce ogrodniczej jako dodatek do podłoży.

Znaczenie hydrożelu

Kulki żelowe do kwiatów
Kolorowe kulki żelowe w przezroczystych doniczkach

Dodanie supersorbentów do podłoża powoduje jego silne pęcznienie, dlatego ich ilość nie powinna przekraczać kilku gramów na litr podłoża. Na rynku dostępne są gotowe podłoża zawierające supersorbenty, np. system „hydro-click”, „aqua-stop”, „agua-sorb”. Ich wykorzystanie jest szczególnie uzasadnione w przypadku roślin balkonowych, narażonych często na silne nasłonecznienie i wzmagające transpirację wody. Warto więc rozglądnąć się za takimi podłożami, jeśli nie jesteśmy w stanie regularnie, czasami nawet dwa razy dziennie, podlewać roślin.

Hydrożel
Kolorowy supersorbent w wazonie

Na rynku istnieją też kulki żelowe do kwiatów, które wsypuje się do przezroczystych wazonów, aby – gdy napęcznieją od wody – stanowiły oryginalną dekorację. Granulat należy zalać czystą, zimną, przegotowaną wodą (około 1 l). Następnie zanurzamy kryształki na 8 godziny, by napęczniały. Nadmiar wody należy odlać. Kryształki, które wchłonęły wodę, myjemy czystą wodą. Gdy hydrożel stopniowo będzie tracił swoją objętość (wodę oddaje roślinom w nim zanurzonym), wystarczy dolać do wazonu odrobinę wody. Do wyboru są kulki w różnych kolorach, np. zielonym, żółtym, niebieskim. Hydrożel to nie tylko ciekawa ozdoba do wazonu, ale też sposób na to, by zapobiec wysychaniu korzeni roślin, a także, by spulchnić ziemię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.