rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe zieleń na parapecie zielone aranżacje

Gloksynia

Seemania latifoliaGloksynia to oryginalna roślina doniczkowa, która doda uroku niejednemu mieszkaniu czy domowi. Pięknie prezentuje się na parapecie, szczególnie w okresie kwitnienia, kiedy przyciąga uwagę swoimi kwiatami o kształcie lampionów i czerwonym jaskrawym kolorze. Co warto wiedzieć o gloksynii? Jak ją pielęgnować? Czy jest wymagającą rośliną? W jakich warunkach najlepiej się rozwija?

Kilka słów o gloksynii

Gloksynia
Seemania latifolia

Gloksynia to roślina spokrewniona ze znaną z pięknych kwiatów syningią okazałą i, podobnie jak ona, należy do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae). Jej ojczyzną jest Boliwia, gdzie rośnie na wysokości od 600 do 1000 m n.p.m. W literaturze możemy ją odnaleźć także pod nazwą Seemania latifolia. Niewielkie (długości około 2 cm), podobne do lampionów, jaskrawo zabarwione kwiaty zaczynają rozwijać się wiosną. Jest ich zwykle bardzo dużo i zdobią roślinę przez wiele miesięcy, ładnie kontrastując z gładkimi ciemnymi liśćmi długości 12-15 cm. Pędy pokryte są delikatnymi włoskami. W ziemi kryją się kłącza o walcowatym kształcie.

W uprawie doniczkowej gatunek ten jest bardziej wytrzymały od syningii okazałej. Potrzebuje sporo światła, nie znosi jednak silnego nasłonecznienia. Podczas wegetacji wymaga regularnego podlewania (zasuszony gubi kwiaty) i zasilania płynnym nawozem dla roślin kwitnących. Zimą roślina powinna stać w pomieszczeniu o temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Podlewamy ją wtedy rzadko, jej część nadziemna może nawet zeschnąć. Wiosną gloksynię przesadzamy do świeżej ziemi uniwersalnej z domieszką torfu (pH 5,5-6,5).

Przeczytaj koniecznie:  Aranżacja ogrodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *