akcesoria ogrodowe OGRÓD

Rodzaje pomp do domu i ogrodu

PPompy zanurzenioweompy mogą być używane w przemyśle, jak i gospodarstwie domowym. W zależności od naszych potrzeb będziemy zwracać uwagę na różne czynniki i parametry pomp. Podstawowym zdaniem każdej pompy jest ułatwienie korzystania z wody na działce i w domu. Istnieje wiele różnych rodzajów pomp. Niektóre służą do nawadniania, inne do wzmacniania ciśnienia, a jeszcze inne do wypompowywania albo wpompowywania wody. Jakie typy pomp można wyróżnić i czym się one charakteryzują? 

Typy pomp do wyboru

W zależności od funkcji pompy i możliwości jej umieszczenia wyróżnia się:

  • pompy nawierzchniowe (tutaj)– ustawia się je na powierzchni,
  • pompy zanurzeniowo-ciśnieniowe – umieszcza się je w zbiorniku z wodą, np. pompy głębinowe i do zbiornika z deszczówką,
  • hydrofory – włączają pobór wody, gdy pojawia się zapotrzebowanie i automatycznie go wyłączają,
  • pompy zanurzeniowe i pompy do brudnej wody (niektóre łączą funkcje poboru, przepompowywania oraz wypompowywania wody).
SDP 7000 *EU-II Pompa zanurzeniowa firmy Kärcher
SDP 7000 *EU-II Pompa zanurzeniowa firmy Kärcher

Pompa ogrodowa umożliwia wykorzystanie wody, która pochodzi ze źródła innego niż wodociąg. Pompa zasysa wodę ze zbiornika albo ze studni (woda powinna być dostępna na głębokości nie większej niż 7 metrów) i tłoczy odpowiednim przewodem do zraszaczy czy specjalnych lanc. Woda taka może służyć do mycia samochodu, podlewania roślin czy prac porządkowych wokół domu.

Pompami głębinowymi można pobierać wodę użytkową ze studni, w której lustro wody znajduje się na głębokości większej niż 8 metrów. Urządzenia te pracują cicho i pompują wodę z dużych głębokości. Główne przedziały głębokości zasysania wody, to: poniżej 8 m, 8-20 m, 20-30 m.

Hydrofory służą do pompowania wody czystej. Włączają się automatycznie, gdy ilość wody w zbiorniku ciśnieniowym spada, a przestają zasysać wodę, gdy jej ilość w zbiorniku jest odpowiednia. Z kolei pompy zanurzeniowe i do brudnej wody służą do wypompowywania lub przepompowywania wody czystej, jak i brudnej, np. ze stawów, oczek wodnych, wykopów czy zalanych piwnic. Niektóre są wyposażone w włącznik pływakowy czy też zabezpieczenie przed pracą na sucho.