akcesoria ogrodowe Dekoracje OGRÓD ogrody i trawniki oświetlenie ogrodowe werandy i balkony zielone aranżacje

Nocne iluminacje

PŚwiatłoo zachodzie słońca ogród może być jeszcze piękniejszy niż za dnia. Wszystko zależy od tego, jak i czym go oświetlimy. Powodów, dla których warto oświetlić posesję, jest co najmniej kilka. Najważniejszy z nich to wygoda, bo dobrze rozmieszczone oświetlenie umożliwia swobodne poruszanie się wokół domu. Nie mniej istotne znaczenie ma bezpieczeństwo, a ostatecznie także kwestie estetyczne. Sztuczne światło jest niezmiernie plastycznym narzędziem wydobywającym piękno, jakiego nie mamy szans zobaczyć za dnia.

Światło w ogrodzie

Iluminacje ogrodowe
Światło w ogrodzie

Aby dobrze zaplanować oświetlenie ogrodu, posesję należy podzielić na strefy z różnymi rodzajami światła. Najjaśniej powinno być przy wejściu i wjeździe na posesję; wejście powinno być dobrze widoczne już z ulicy. Sprawdzi się tutaj najlepiej lampa górna, podobnie zresztą jak na tarasie. Szczególnym rodzajem iluminacji jest oświetlenie roślin, zwłaszcza drzew i krzewów. Samotnie stojące drzewo można oświetlić miękkim oddolnym snopem światła, by wydobyć z mroku magiczną sylwetkę rośliny. Rabaty też warto oświetlić z dołu, aby, podobnie jak w przypadku drzew i krzewów, wydobyć lub uwydatnić te szczegóły roślin, które w świetle dziennym pozostają dla nas niewidoczne. Za najbardziej nastrojowe należy uznać światło lamp naftowych i świec.

Lampy ogrodowe
Podświetlane donice

Muszki i ćmy bywają wieczorem nie do zniesienia. Walka z nimi przypomina walkę z wiatrakami, czasem jednak owady udaje się pokonać. Przede wszystkim należy zrezygnować z lamp świecących światłem niebieskim, a wybierać lampy żółte. Kupując pochodnie i olejki do lamp, warto wybierać te z dopiskiem Citronella, mające substancje odstraszającą owady.