OGRÓD rośliny rośliny ogrodowe werandy i balkony zielone aranżacje

Mini-oczko wodne

MOczko wodne na balkonieały staw w ozdobnych pojemnikach z atrakcyjnymi roślinami jest niezastąpiony na balkonie i tarasie. Dzięki niemu nawet letni upał staje się mniej dokuczliwy. Zdarza się, że w ogrodzie nie ma miejsca nawet na niewielki staw o powierzchni kilku metrów kwadratowych. W takim przypadku warto zaaranżować oczko wodne w pojemniku.

Mini-staw

Mini-oczko wodne
Oczko wodne w pojemniku

Na miniaturowy zbiornik z roślinami możemy wykorzystać różnego kształtu większe naczynia blaszane, ceramiczne lub drewniane. Dobre są także koryta kamienne lub betonowe, ale te przepuszczające wilgoć należy uszczelnić farbą wodoodporną. Dużo naturalnego uroku mają miniaturowe oczka wodne w pojemnikach z drewna. Stare cebrzyki i beczki są najczęściej szczelne, inne natomiast należy wyłożyć grubą folią. W płytkiej wodzie dobrze prezentują się kępy kosaćca japońskiego i firletki poszarpanej.

Mini-staw
Oczko wodne w kamiennej donicy

Wybór roślin ogranicza niewielka głębokość pojemników. Ilość gatunków do wykorzystania jest jednak wystarczająco duża. Pamiętajmy, że ich nadmiar raczej szkodzi. Zbyt liczne rośliny szybko przykryją całą powierzchnię naczynia, co znacznie utrudni natlenienie wody. Nadmiernego nagrzewania wody unikniemy, ustawiając mini-staw w miejscu niezbyt mocno nasłonecznionym. Wodę od czasu do czasu zmieniamy. Należy także wyławiać użyźniające wodę obumarłe części roślin. Te zabiegi mają na celu spowolnienie procesu rozwoju glonów. Pomocne są także preparaty niszczące uciążliwe rośliny.

Jakie rośliny wykorzystać do mini-oczka wodnego? W miniaturowym oczku wodnym doskonale czuje się różowo kwitnąca lilia wodna ‘Berthold’. Roślinie wystarczy woda głębokości 25-50 cm. Sprawdzi się także tatarak ‘Variegata’ oraz pięknie wyglądające kwiaty miniaturowej lilii wodnej odmiany ‘Moorei’. Jeśli chcesz mieć oczko na swoim balkonie albo tarasie, szukaj ciekawego pojemnika, napełnij go wodą i wybierz odpowiednie rośliny!

Przeczytaj koniecznie:  Basen ogrodowy