akcesoria ogrodowe Dekoracje OGRÓD

A może altana ogrodowa…

Altanka w ogrodzie

Każdy z nas odpoczywa w ogrodzie na swój sposób – jedni pielęgnują kwiaty, inni strzygą krzewy, jeszcze inni grillują albo pływają w basenie. Nawet właściciele „ogrodów dla leniwych” potrzebują miejsca, gdzie mogliby cieszyć się pięknym widokiem. Zacieniona altana to miejsce, do którego szybko przywiązują się wszyscy domownicy. Wszak nie ma nic lepszego nad odpoczynek wśród zieleni. Dlaczego warto budować altanki ogrodowe? Jakie rodzaje altan oferuje nam rynek budowlany? Jakie korzyści niesie ze sobą altana w ogrodzie? Jakie funkcje może pełnić altana ogrodowa?  

Altany ogrodowe

Altana do ogrodu Sobex grillowa 288x288cm
Altana do ogrodu Sobex grillowa 288x288cm

W wielu nowoczesnych ogrodach znajdziemy elementy małej architektury, np. palisady, pergole, płoty, kratownice, trejaże, domki na sprzęt ogrodniczy, ławeczki, hamaki, pawilony, szklarnie, a także altany ogrodowe. Tworzą one nie tylko klimat ogrodu, ale również organizują jego przestrzeń. W altance można odpocząć, poleżeć na leżaku, przyrządzać posiłki, biesiadować, schronić się przed wiatrem, kurzem, deszczem czy słońcem w upalne dni. Na rynku znajdziemy wiele różnych form altan, np. otwarte i zamknięte. Mogą być zbudowane na planie koła, kwadratu lub sześciokąta. Są to zazwyczaj drewniane lub metalowe konstrukcje. Czasami łączy się kilka różnych materiałów, np. drewno z cegłą albo kamieniem, a nawet betonem i szkłem. Istnieje też możliwość kupienia gotowej altany ogrodowej, którą ustawia się w wyznaczonym miejscu w ogrodzie. Tego typu produkty znaleźć można w markecie budowlanym NOMI, który oferuje altany ogrodowe marki Sobex o wymiarach 288 cm x 288 cm.

Altana do ogrodu Sobex 2013 oferowana przez market NOMI
Altana do ogrodu Sobex 2013 oferowana przez market NOMI

Altanki zazwyczaj mają ażurowe ściany, które stanowią drewniane kratownice z rombowatymi lub kwadratowymi oczkami. Są one idealne dla pnączy, takich jak powojnik lub wiciokrzew oraz pnących róż. Niektórzy wolą zabudowane altany, przypominające bardziej domki z oknami, przez które wpada do środka światło słoneczne. Inni preferują przestronne, otwarte na ogród altany, ograniczone jedynie kratownicą z dwóch lub jednej strony, w których dach wspiera się na drewnianych słupach rozmieszonych po rogach konstrukcji.

Przeczytaj koniecznie:  Lilie wodne

Wybierając altanę ogrodową, zastanówmy się, do jakich celów głównie ma służyć. Czy ma to być element kompozycyjny ogrodu, miejsce spotkań towarzyskich, letnia jadalnia czy kryjówka przed słońcem? Czy wystarczy nam kilka krzeseł i stół do altany, czy raczej przydałoby się pomyśleć o całym zestawie mebli z leżakami, stołem, ławkami i piecem albo grillem, na którym moglibyśmy przyrządzać pyszne potrawy w czasie barbecue. Bez względu na przeznaczenie altanki, będzie ona na pewno ciekawym akcentem w ogrodzie i doda przestrzeni niepowtarzalnego wdzięku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *