Narzędzia narzędzia warsztatowe

Poziomica do użytku domowego

Proste przykręcenie szafki wcale nie jest zadaniem „śmiesznie prostym”, a do jego wykonania może nie wystarczyć wprawne oko fachowca i wsparcie bezstronnych obserwatorów. Niestety, komisyjne stwierdzenie: „wisi prosto” może niekiedy okazać się osądem zbyt ukośnym i zupełnie nierównoległym względem podłoża. Dlatego, jeśli nie jesteśmy fanami ukośnej sztuki nowoczesnej, powinniśmy zaopatrzyć się w poziomicę, która pozwoli nam precyzyjnie wyznaczyć punkty i linie. Tradycjonalistom miłującym „prostotę linii i kątów” doradziłbym zakup poziomicy laserowej PLL 1 P firmy Bosch, która jak zapewnia producent: zmieści się w każdej kieszeni. Wspomniana poziomica marki Bosch kosztuje około 170 złotych.

Poziomica Bosch PLL 1 P
Fot. ze strony producenta

Poziomica marki Bosch pozwoli nam bez trudu (i skosu) przeprowadzić prace remontowe, montażowe lub dekoracyjne.  Ponieważ jest to urządzenie niewielkich gabarytów, niewiele grubsze od długopisu, zmieści się do każdej kieszeni.

Poziomica Bosch PLL 1 P posiada dwa moduły laserowe: punktowy i liniowy. Zasięg lasera punktowego wynosi 20 metrów i pozwala nam na przenoszenie wysokości. Dzięki temu bez trudu wyznaczmy miejsca montażowe pod gniazdka elektryczne. Laser liniowy wyświetla linię, która ma długość pięciu metrów. Jego promień służy do wyznaczania linii prostej na ścianie. Żeby ułatwić pracę, poziomica ma specjalny uchwyt ścienny, który umożliwia jej szybkie przymocowanie i wyświetlenie linii pod dowolnym kątem. Linia pozioma służy do zamontowania szafek lub pólek, natomiast linia wyświetlana po dowolnym kątem pozwala np. zawiesić  obrazy na ścianie nad schodami.

Uchwyt mocujący można przytwierdzić bez konieczności rozwiercania ściany, za pomocą taśmy samoprzylepnej albo wbudowanego magnesu (w przypadku powierzchni metalowych). Uchwyt posiada specjalne pokrętło regulacyjne, które służy do ustawienia kąta wyświetlania promienia lasera.

W wyposażeniu standardowym znajdują się: uchwyt ścienny i baterie. W poziomicy zamontowaną także tradycyjne libelki: poziomą i pionową.

Dane techniczne:

  • Liczba linii lasera: 1
  • Typ lasera: 635 nm / 1 mW (linia); 650 nm / 1 mW (punkt)
  • Zakres pracy linii: 5 m
  • Klasa lasera: 2
  • Dokładność: +/- 0,5 mm/m
  • Liczba punktów lasera: 1
  • Zakres pracy punktów: 20 m
  • Połączenie ze statywem: gwint 1/4„, pokrętło
  • Zasilanie: dwie baterie AAA 1,5 V
  • Masa: 0,19 kg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.