Elektronarzędzia Narzędzia narzędzia warsztatowe

Szlifierki kątowe dla amatorów i fachowców

Elektronarzędzia, takie jak szlifierki kątowe (tzw. gumówki), są bardzo potrzebne w warsztacie zarówno dla początkującego majsterkowicza, jak i zaawansowanego specjalisty. Szlifierka kątowa służy przede wszystkim do cięcia, przecinania i szlifowania – głównie twardych materiałów, np. metalu. Nie jest jednak dobra do precyzyjnego szlifowania czy polerowania. Szlifierki kątowe wykorzystuje się najczęściej do przecinania blachy, stalowych elementów czy prętów zbrojeniowych oraz do szlifowania spawów z metalowych powierzchni.

Przycinanie metalowego pręta za pomocą szlifierki kątowej
Przycinanie metalowego pręta za pomocą szlifierki kątowej

Szlifierki dostępne w markecie NOMI mieszczą się w różnych przedziałach cenowych. Z pewnością każdy znajdzie sprzęt dostosowany do swoich potrzeb. Czym należy się kierować przy wyborze dobrej szlifierki kątowej? Przede wszystkim liczą się dwa parametry: średnica tarczy i moc. Im większa średnica tarczy, tym wcięcia są głębsze. Szlifierki kątowe mają na ogół tarcze o średnicy 230 mm. Inne wymiary tarcz to: 115 mm, 125 mm, 150 mm, 180 mm i 300 mm. Moc narzędzia decyduje o sile cięcia. Im większa moc, tym lepsza szlifierka. Moc szlifierek kątowych waha się w granicach 750-2000 W.

Szlifierka kątowa 960W Graphite
Szlifierka kątowa 960W Graphite – zobacz inne szlifierki kątowe w ofercie NOMI

W niektórych modelach szlifierek kątowych jest opcja umożliwiająca zmianę położenia rękojeści dodatkowej. Rękojeść można przykręcić z jednej i drugiej strony tarczy lub na górze. W profesjonalnych modelach szlifierek rękojeść główna jest obrotowa. Droższe szlifierki mogą również mieć system antywibracyjny, który poprawia komfort pracy, lub mechanizm, dzięki któremu tarcza szlifierska nie zwalnia przy dociskaniu do ciętego materiału.

Tarcze szlifierskie w szlifierkach kątowych są najczęściej przykręcane i odkręcane za pomocą specjalnego klucza. Niektórzy producenci oferują szlifierki, u których tarcze mocuje się nakrętkami dostosowanymi też do odkręcania i przykręcania ręcznego. W szlifierkach kątowych można przykręcać różne tarcze, np. diamentowe czy korundowe. Zamiast tarcz można też mocować kamienie szlifierskie, tarcze polerskie, tarcze z rzepem, do których przyczepia się krążki papieru ściernego. Przy kupnie szlifierki kątowej warto pamiętać o nabyciu okularów ochronnych, które są niezbędne przy pracy tym narzędziem. Podstawową zasadą prawidłowego używania szlifierki jest nieprzykładanie tarczy do materiału „na płasko”. Podczas szlifowania tarcza musi być ustawiona pod kątem, choćby niewielkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.