Ogrzewanie i klimatyzacja

Jak dobrać grzejnik do stylu wnętrza?

Wystrój wnętrza powinien być spójny, to znaczy, że poszczególne elementy muszą do siebie pasować. Aranżując przestrzeń, nie można zapomnieć o grzejnikach. One również składają się na cały styl pomieszczenia. Grzejnik może być świetną dekoracją. Jak jednak dobrać odpowiednie grzejniki do danego stylu? Na co zwracać uwagę?

Grzejnik
Elegancki grzejnik do klasycznego wnętrza; źródło: enix.pl.

Nasze mieszkania i domy stanowią projekcję naszych osobowości. Aranżując swoją przestrzeń, demaskujemy swoje preferencje, umiłowanie określonych kolorów itd. Warto zatem zadbać także o grzejniki. Niby szczegół, ale jakże potrafi zindywidualizować wystrój. Według badań, najczęściej branym pod uwagę stylem aranżacyjnym przez Polaków jest styl nowoczesny. Pomieszczenia są jasne, urządzone w sposób prosty, ale gustowny. Liczy się wrażenie otwartej przestrzeni. Jakie grzejniki pasują do takiego stylu? Między innymi modułowe grzejniki, grzejniki ze smukłymi pionowymi profilami, połączone w prosty, ale elegancki sposób. W styl nowoczesny wpisują się też grzejniki wychodzące poza konwencję, o nieoczywistej formie, które przyciągają wzrok.

Grzejniki
Grzejniki dekoracyjne w kształcie spinaczy biurowych; źródło: zszywka.pl.

Inny cieszący się popularnością styl to minimalizm. W porównaniu do styl nowoczesnego tutaj jest jeszcze więcej prostoty. Dominują otwarte, puste przestrzenie, gładkie powierzchnie z jednorodnych materiałów i praktyczny brak dekoracji. Jeśli już chcemy coś udekorować, najlepiej ograniczyć się do jednego elementu. I właśnie taką dekoracją może być efektowny grzejnik, np. malowany na wybrany kolor albo w wersji z fotografią i pokryty taflą szkła. Są też grzejniki w formie dużego, płaskiego ekranu z szyby z czarnego szkła. Może to być też ekran na codzienne notatki, ponieważ do grzejnika można dokupić specjalny, zmywalny mazak do pisania po szkle.

Oryginalny grzejnik
Grzejnik z czarnej tafli szkła; źródło: egrzejniki.pl.

Do stylu klasycznego, hołdującemu tradycyjnym rozwiązaniom, pasują grzejniki żeliwne z charakterystyczną dla nich żebrowaną formą. Czasem warto wybrać też przewrotne formy. Suszarka przypominająca drabinę? Dlaczego nie? Tworząc indywidualny styl wnętrzarski, działajmy po swojemu. Można zatem mieszać konwencje stylistyczne, bawić się kolorami i wzorami. Efekt może przerosnąć nasze oczekiwania.

Przeczytaj koniecznie:  Modernizacja czy wymiana instalacji grzewczej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *