Ogrzewanie i klimatyzacja

Zalety ogrzewania gazowego

Większość inwestorów budujących domy jednorodzinne traktuje ogrzewanie gazowe jako podstawowy rodzaj ogrzewania domu. Alternatywnych sposobów ogrzewania szukają dopiero w przypadku, gdy działka nie posiada dostępu do sieci gazu ziemnego, albo jego podłączenie jest bardzo kosztowne.

Ogrzewanie gazowe
Źródło Pinterest

Spis treści

Zalety ogrzewania gazowego

Podejmując decyzję o wyborze systemu ogrzewania zwracamy uwagę na kilka podstawowych czynników. Po pierwsze – interesuje nas jakie będą rachunki za ogrzewanie, po drugie – czy dany rodzaj ogrzewania jest funkcjonalny i dopasowany do naszych potrzeb, a po trzecie – zastanawiamy się nad tym jak nasze centralne ogrzewanie wypada na tle innych systemów grzewczych. Biorąc pod uwagę te czynniki, ogrzewanie gazowe okazuje się rozwiązaniem atrakcyjnym, ponieważ gwarantuje stosunkowo niskie koszty eksploatacji, bezobsługowe sterowanie i jest ekologicznym źródłem ciepła. Poczytaj o zaletach ogrzewania gazowego na stronie poradnikowej Junkers.

Dobra cena

Gaz ziemny jest umiarkowanie tani w porównaniu z innymi źródłami ciepła, a paliwo to może być bardzo efektywnie spalane w nowoczesnych kotłach gazowych. Chociaż koszt instalacji ogrzewania gazowego nie należy do najniższych, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych kondensacyjnych kotłów gazowych możemy osiągnąć sprawność spalania gazu ziemnego na poziomie nawet 111% – ten wysoki wynik umożliwia wykorzystanie ciepła pary wodnej powstającej podczas spalania. Dzięki umiarkowanej cenie gazu ziemnego i rewelacyjnej sprawności kotłów, ogrzewanie gazowe jest tańsze niż ogrzewanie na olej opałowy albo ogrzewania na propan lub LPG.

Komfortowe użytkowanie

Ogrzewanie gazowe na gaz ziemny wymaga od nas minimum nakładów pracy, a obsługa kotła jest intuicyjnie prosta. Nie musimy martwić się zapewnieniem ciągłości dostaw paliwa, jego składowaniem ani dorzucaniem opału do pieca, naszym jedynym obowiązkiem jest uregulować rachunek za gaz. Samo uruchomienie kotła wymaga jedynie włączenia odpowiedniego przycisku, a temperatura w mieszkaniu jest regulowana za pomocą specjalnego systemu sterowania.

Przeczytaj koniecznie:  Zalety pieca gazowego kondensacyjnego

Ekologia

W trakcie spalania gazu nie powstają spaliny zawierające siarkę lub cząstki niepalne, dzięki czemu ogrzewanie gazowe jest ekologiczne. Dodatkowo nie powstają także odpady w postaci popiołu albo pyłu węglowego. Sam kocioł również jest niekłopotliwy, dlatego możemy go zainstalować w łazience, dzięki czemu nie musimy wydzielać osobnego pomieszczenia na kotłownie ani na magazyn opału. 

Instalacja ogrzewania gazowego

Na koniec, nie należy zapomnieć jak ważny jest sam proces instalacji kotła. Dobrze przeprowadzona instalacja jest bowiem fundamentalną kwestią dla bezpieczeństwa instalacji i jej bezawaryjnego działania, dlatego  powinni ją przeprowadzać certyfikowani specjaliści (posiadający uprawnienia do instalacji określonego modelu kotła). Ważne jest także wsparcia techniczne jakiego może nam udzielić producent kotła. Istotny jest nie tylko dostęp do instrukcji obsługi i danych technicznych ale także do autoryzowanych serwisów naprawczych, które znajdują się blisko naszego miejsca zamieszkania. Ciekawym rozwiązaniem, które gwarantuje stałe wsparcie dla użytkowników i instalatorów kotłów gazowych, jest platforma internetowa uruchomiona przez Boscha, na której znajdują się specjalistyczne materiały dla osób zajmujących się serwisowaniem i montażem kotłów marki Junkers oraz  instrukcje obsługi i dane techniczne tych kotłów. Platforma Szkolenia-junkers.pl to również baza danych dla użytkowników sprzętu, którzy poszukują informacji na temat autoryzowanych punktów serwisowych. Dzięki niej użytkownik kotła marki Junkers może szybko znaleźć kontakt do serwisantów i dokładnie poznać charakterystykę swojego urządzenia, co pozwoli mu na dobre dopasowanie konkretnego kotła do jego potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *