Ogrzewanie i klimatyzacja podłogi Poradniki remontowo-budowlane

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego

Dwa najpopularniejsze typy ogrzewania podłogowego to wodne i elektryczne. Ogrzewanie wodne jest zintegrowane z centralnym (lub je zastępuje). Według mnie montaż takiego ogrzewania ma sens jedynie wtedy, kiedy ogrzewana jest w ten sposób większość domu lub nawet cały. Działa ono bowiem wtedy, kiedy uruchomimy piec, a latem mało kto ma ochotę na rozgrzane kaloryfery po to, żeby podłoga była ciepła. Można oczywiście zamontować kilka obiegów, ale przy małej powierzchni domu może to być nieopłacalna inwestycja.

ogrzewanie podłogowe

 

Dylemat dotyczący wyboru typu ogrzewania pojawia się zwłaszcza wtedy, kiedy większość domu jest ogrzewana zwykłymi kaloryferami, a podłogówka jest zamontowana tylko w łazience, przedpokoju  czy kuchni. Jeżeli powierzchnia podłogi, która ma być ogrzewana, nie jest duża, za to chcemy, aby była ciepła przez cały rok, polecam zamontować na niej ogrzewanie elektryczne, niezależne od centralnego. Programator będzie sterował temperaturą podłogi w zależności od pory dnia. Mimo, że obiektywnie energia elektryczna jest zazwyczaj droższa od ogrzewania piecem, to łatwiej nią sterować i przy małej powierzchni oraz dobrym programatorze można mieć wydatki pod kontrolą.

Do ogrzewania elektrycznego można montować maty bądź kable grzewcze. Maty są droższe, ale cieńsze, przez co do montażu zużyjemy mniej kleju, niż w przypadku kabla. A że klej do kafelków, który znosi zmiany temperatur, do najtańszych nie należy, oszczędność w przypadku wyboru kabla może być tylko pozorna.

1 thought on “Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego

  1. Ogrzewanie podłogowe to fajna sprawa. Osobiście polecam te w wersji elektrycznej – wbrew pozorom nie jest aż takie drogie, a co najważniejsze można nad nim łatwo zapanować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.