OGRÓD rośliny rośliny doniczkowe

Sukulenty w domu – jak je pielęgnować?

Sukulenty należą do rodziny kaktusów, zatem potrafią gromadzić wodę w liściach, łodygach i korzeniach. Nie są to rośliny doniczkowe, które wymagają ogromnej pielęgnacji, mimo to warto wiedzieć – co lubią sukulenty i jak o nie dbać, aby cieszyły oczy każdego dnia?

źródło: https://pixabay.com
źródło: https://pixabay.com

Spis treści

Zasady podlewania

Rośliny te nie tolerują nadmiaru wody, dlatego zbyt częste podlewania może prowadzić do gnicia oraz nawet zamierania tej rodziny kaktusów. Warto więc ograniczyć podlewanie sukulentów do raz na trzy tygodnie – z wyjątkiem okresu wegetacji, kiedy to powinno się nawadniać regularnie, bo brak wody może powodować wysuszcie. Czynność wykonujemy rano albo wieczorem, nigdy późnym popołudniem!

Zasady nawożenia

Te kwiaty doniczkowe wymagają również odpowiedniego nawożenia, aby zachować ich prawidłowy wzrost. Dobrej jakości nawóz do sukulentów powinien zawierać fosfor i potas. Warto wiedzieć, że nawóz ten wsypujemy do doniczki podczas podlewania i zawsze w okresie spoczynku rośliny.

źródło: https://pixabay.com
źródło: https://pixabay.com

Zasady uprawy

Idealna ziemia do sukulentów powinna być bardzo sucha, uboga w składniki pokarmowe i bardzo lekka. Podłoże nie może magazynować wody, bo korzenie tych kaktusów szybko będą gnić. Najlepsza ziemia do kaktusów jest kompostowa, zawiera drobny żwir i gruboziarnisty piasek. Ważna jest obecność podstawowych składników pokarmowych, np. soli mineralnych, bo to one zapewniają szybki wzrost.

Zasady przesadzania

Gdy w doniczce robi się za ciasno lub ziemia ma gorszą jakość, nadchodzi pora na przesadzenie. Sukulenty najlepiej przesadzać na wiosnę. Nowa doniczka nie może być zbyt duża (przynajmniej o 3-4 cm większa od poprzedniej). Powinna mieć otwory odpływowe. Uwaga! Podczas przesadzania kwiatków, należy pamiętać, aby nie ich nie podlewać wcześniej. Trzeba się  pozbyć zniszczonych korzeni i osuszyć roślinę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *