Ogrzewanie i klimatyzacja

Poznaj siłę wiatru

Wiatr stanowi niewyczerpane źródło energii odnawialnej. Wykorzystywanie siły wiatru do produkcji energii nie obciąża środowiska naturalnego i nie zużywa kończących się złóż paliw kopalnych. W Polsce również wykorzystywana jest siła wiatru do produkcji energii. Grupa RWE od 2009 roku buduje w naszym kraju elektrownie wiatrowe. Do 2015 roku firma planuje wybudować elektrownie wiatrowe w Polsce o łącznej mocy 300 megawatów. Zadaniem, jakiemu próbuje sprostać, jest odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych i ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Parki wiatrowe jako alternatywne źródło energii
Parki wiatrowe jako alternatywne źródło energii

Do tej pory wybudowane przez RWE elektrownie wiatrowe w Polsce to: Park Wiatrowy Suwałki (18 turbin o mocy 2,3 megawatów każda), Farma Wiatrowa Piecki (16 turbin o mocy 2 megawatów każda) i Farma Wiatrowa w Tychowie (15 turbin o mocy 2,3 megawatów każda). Obecnie powstaje w Nowym Stawie na Żuławach Wiślanych kolejna, już czwarta, farma wiatrowa w Polsce wybudowana przez grupę RWE. Składać się na nią będzie 19 turbin wiatrowych o mocy 2,05 megawatów każda.

Park wiatrowy to źródło ekologicznej energii
Park wiatrowy to źródło ekologicznej energii

Nowoczesne elektrownie wiatrowe w Polsce to szansa na ekologiczną energię. Jeden wiatrak jest w stanie zapewnić w ciągu roku prąd dla 1650 gospodarstw domowych. Przy założeniu, że jedno gospodarstwo domowe to trzy osoby, wiatrak dostarcza prąd dla około 5 tysięcy osób. Każda megawatogodzina wyprodukowana przez Park Wiatrowy Suwałki oznacza, że do atmosfery trafia o tyle mniej dwutlenku węgla, ile w ciągu roku emituje go 1800 samochodów. Siła wiatru tkwi w jego czystej, ekologicznej energii. Wykorzystajmy ją!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.