Elektronika na wysokościach – telewizor na ścianie
Trendy w aranżacji mieszkania istnieją tylko w czasopismach i na blogach internetowych. O tym, gdzie postawimy szafę i jaki kupimy stół, zadecyduje głębokość portfela oraz nasz gust. Taka sama zasada obowiązuje w ustawianiu urządzeń elektronicznych w salonie. Od lat nie widziałem u żadnego z moich znajomych podwieszonego telewizora, mimo iż każdy z nich posiada płaski LCD. Czy ten trend wyszedł z mody, a może jest niewart zachodu?
Telewizor na ścianie – dla kogo takie rozwiązanie?
Trend wieszania odbiorników telewizyjnych na ścianach został zapoczątkowany przez plazmę, która jako pierwsza posiadała duży ekran o stosunkowo niewielkiej grubości, umożliwiający instalację na niewidocznym wieszaku. Teraz każdy telewizor LCD jest znacznie węższy z boku. Odbiornik musi dysponować otworami montażowymi, które co ciekawe nie zawsze są na swoim miejscu. Zdarzyło mi się sprawdzać telewizor, który otworów mocujących nie posiadał. Inny miał je tak dobrze zamaskowane, że długo zajęło mi odnalezienie zaślepek, które miały maskować otwory pod śruby. Niemniej obecnie ponad 98% telewizorów LCD będzie miało gotowe dziurki pod montaż ścienny.
Powodem, dla którego możemy chcieć instalować nasz telewizor na ścianie, jest czysta estetyka. Ekran będący „w powietrzu” wygląda nowocześnie. Oprócz tego otrzymujemy lepsze ustawienie ekranu względem twarzy. Niskie półki rtv sprawiają, że nawet oglądając telewizję na niskiej sofie, musimy kierować głowę do dołu. Ekran ustawiony idealnie na wysokości naszej twarzy jest zdrowszy dla kręgów szyjnych i nie powoduje spięcia mięśni całej szyi. Ten ostatni argument uważam za najlepszy.
Standardy a rzeczywistość
Norma określająca odległość, jaką powinny mieć otwory do montażu telewizora na ścianie, odnosi się do telewizorów LED, LCD, plazm, a także monitorów. Na pudełku waszego telewizora powinna znaleźć się stosowna informacja na ten temat. Jeżeli jej nie ma, to musicie szukać uchwytów z uniwersalną regulacją, które powiększą zakres powierzchni montażowej. Same wieszaki na telewizor występują w kilku wersjach. Najbardziej opłacalna wydaje się wersja z regulacją kąta nachylenia. Dla monitorów posiadających aspekt pionowy wyświetlania obrazów należy wybierać wieszak obrotowy z regulacją kątów. Droższe telewizory często posiadają w zestawie własne prowizoryczne lub całkiem zaawansowane uchwyty naścienne.
Kilka słów o bezpieczeństwie
Obawa o upadek telewizora i samoistne domontowanie się uchwytu od ściany towarzyszy każdemu. Im większy i cięższy telewizor, tym więcej śrub powinno trzymać go w ścianie. Jakość uchwytu także ma znaczenie. Tanie wieszaki mogą mieć ukryte ograniczenia, które sprawią, że telewizor o 55-calach będzie dla nich zbyt ciężki do utrzymania i po pewnym czasie szyna montażowa zacznie się wyginać. Dobrze wybierajcie ścianę, na której zamocujecie centrum multimedialnej rozrywki. Błąd w wyborze ściany może kosztować was nowy telewizor. Żadna gwarancja nie obejmuje latających telewizorów spadających na podłogę.