Wkłady z lepszą wizją ognia
Lekkie, gotowe kominki, które można powiesić na ścianie lub podwiesić do komina, to ciekawa alternatywa dla wkładów kominkowych, które zawsze wymagają obudowania. Współczesny kominek nie musi być paleniskiem zamkniętym, z solidnym wkładem kominkowym i dużymi przeszklonymi drzwiczkami. Istnieje wiele atrakcyjniejszych i bardziej wyszukanych konstrukcji domowych urządzeń do rozpalania ogniska we wnętrzu.
W kominku o przeznaczeniu ozdobnym liczy się przede wszystkim konstrukcja, która pozwala na uzyskanie maksymalnego i niczym nie zakłóconego widoku żywego płomienia. W kominkach otwartych znaczenie widoku ognia jest tym większe, im większy otwór paleniska. W paleniskach zamkniętych – z wkładami kominkowymi – efektowne jest powiększenie powierzchni przeszklonej. W nowoczesnych markowych wkładach uzyskano to przez minimalizację grubości ramek szyby. Najnowsze tendencje w tej dziedzinie to eliminowanie ramek pionowych, czyli tzw. szprosów, we wkładach z szybami pryzmatycznymi i panoramicznymi, a ostatnio nawet we wkładach dwustronnych i trójstronnych, czyli z szybami z dwóch i trzech stron.
Rozwiązaniem już znanym, ale chyba niedocenianym, jest dwustronne przeszklenie wkładu. Zapewnia ono szczególne możliwości oglądania ognia, czyli wizję ognia, a przede wszystkim niespotykane możliwości aranżacji obudowy. Każda ze stron może być inaczej rozwiązana. Mogą się one uzupełniać pod względem stylu, bądź przeciwnie – kontrastować ze sobą. Taki kominek, umieszczony w ścianie dzielącej duże pomieszczenie (np. salon) na dwie części, może podkreślać ich odrębny charakter, jeśli na przykład jedna z nich jest przeznaczona na część gościnną, a druga na bibliotekę. Dzięki odmiennej aranżacji każdej ze stron takiego kominka możemy mieć wrażenie, że w domu są dwa kominki i w dodatku oba inne.