Budowa i remont Ogrzewanie i klimatyzacja

Wentylatory wyciągowe

W domach wyposażonych w wentylację naturalną (grawitacyjną) powietrze powinno przedostawać się do kanałów wywiewnych przez kratki wentylacyjne i być usuwane na zewnątrz dzięki działaniu sił natury. Zdarza się jednak, że ciąg w kanałach wentylacyjnych nie jest wystarczająco silny. Można go wspomóc, instalując wentylatory wyciągowe.

Wentylator łazienkowy
Mocowanie wentylatora w łazience; źródło: zrobiszsam.muratordom.pl.

Nawiewniki okienne
Nawiewniki do okna; źródło: skladokienopole.pl.

Do pomieszczeń, które trzeba wentylować, a nie ma w nich kanałów wentylacyjnych, przeznaczone są specjalne typy wentylatorów wyciągowych montowane w ścianie lub w oknie. Taki wentylator jest wyposażony w dodatkową kratkę wentylacyjną z siatką zabezpieczającą przed przedostaniem się owadów i insektów do pomieszczenia. Osadza się go w otworze wykonanym w ścianie lub szybie okiennej. Zewnętrzna obudowa wentylatora (kratka zewnętrzna) jest zwykle zabezpieczona dodatkową żaluzją chroniącą przed nawiewaniem wiatru do pomieszczenia. Wentylator ścienny albo okienny nie może być umieszczony bliżej niż 3 metry w poziomie i 2 metry w pionie od najbliższego okna. Zwłaszcza gdy usuwane nim powietrze jest bardzo zanieczyszczone, na przykład pochodzi z okapu nad kuchnią.

Wentylator na okno
Działanie wentylatora okiennego z automatyczną żaluzją; źródło: iwentylatory.pl.

Urządzenia wspomagające wentylację naturalną (grawitacyjną) mogą pracować stale lub okresowo w celu usunięcia zwiększonej ilości zanieczyszczeń i wilgoci powstających na przykład podczas przygotowywania posiłków, prania, sprzątania albo w związku z obecnością w domu licznych gości. Okresowa praca wentylatorów jest możliwa dzięki proponowanym przez producentów różnym sposobom sterowania ich pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *