Wentylatory wyciągowe
W domach wyposażonych w wentylację naturalną (grawitacyjną) powietrze powinno przedostawać się do kanałów wywiewnych przez kratki wentylacyjne i być usuwane na zewnątrz dzięki działaniu sił natury. Zdarza się jednak, że ciąg w kanałach wentylacyjnych nie jest wystarczająco silny. Można go wspomóc, instalując wentylatory wyciągowe.
Do pomieszczeń, które trzeba wentylować, a nie ma w nich kanałów wentylacyjnych, przeznaczone są specjalne typy wentylatorów wyciągowych montowane w ścianie lub w oknie. Taki wentylator jest wyposażony w dodatkową kratkę wentylacyjną z siatką zabezpieczającą przed przedostaniem się owadów i insektów do pomieszczenia. Osadza się go w otworze wykonanym w ścianie lub szybie okiennej. Zewnętrzna obudowa wentylatora (kratka zewnętrzna) jest zwykle zabezpieczona dodatkową żaluzją chroniącą przed nawiewaniem wiatru do pomieszczenia. Wentylator ścienny albo okienny nie może być umieszczony bliżej niż 3 metry w poziomie i 2 metry w pionie od najbliższego okna. Zwłaszcza gdy usuwane nim powietrze jest bardzo zanieczyszczone, na przykład pochodzi z okapu nad kuchnią.
Urządzenia wspomagające wentylację naturalną (grawitacyjną) mogą pracować stale lub okresowo w celu usunięcia zwiększonej ilości zanieczyszczeń i wilgoci powstających na przykład podczas przygotowywania posiłków, prania, sprzątania albo w związku z obecnością w domu licznych gości. Okresowa praca wentylatorów jest możliwa dzięki proponowanym przez producentów różnym sposobom sterowania ich pracą.