DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu poradniki

Po co i jak zbierać deszczówkę?

W naszej części świata słodka woda nie jest surowcem deficytowym, mimo iż faktyczne zasoby są mniejsze nawet od Afryki. Za kilkanaście lat to właśnie woda pitna może stać się towarem, o który będziemy toczyć wojny. By zapobiec temu scenariuszowi, należy wdrożyć odpowiednią politykę oraz zadbać o siebie samego. Co może zrobić szary mieszkaniec domku jednorodzinnego? Może zacząć gromadzić deszczówkę, która pozwala zaoszczędzić oraz zaspokoić większość potrzeb ogrodu.

Woda dla ogrodu i porządków

mężczyzna buduje konstrukcję pod deszczówkę
źródło: https://pixabay.com/

Kwiaty, trawnik i przede wszystkim przydomowy ogródek potrzebują wody do podlewania. Lekko kwaśny odczyn wody deszczowej nawadnia rośliny ogrodowe lepiej niż kranówka. Ostatnie lata pokazały, że wakacje są kapryśne i potrafią odzwyczaić nas od opadów deszczu, które towarzyszą tylko gwałtownym burzom. Gromadzenie deszczówki w celu podlewania ogrodu jest celem priorytetowym, ale nie jedynym. Oczka wodne znajdujące się na otwartym terenie również mogą potrzebować wody, która w upalne dni zaczyna parować. Czyszczenie mebli ogrodowych oraz mycie tarasu wodą z kranu to marnotrawstwo. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać wodę z opadów, która jest za darmo.

Zbiornik naturalny czy plastikowy?

deszczówka, zbiornik na deszczówkę
źródło: https://pixabay.com/

Na działce u mojej babci za zbiornik do gromadzenia wody deszczowej służyła stara wanna. Zakorkowany odpływ sprawił, że woda z deszczu gromadziła się w wannie i z czasem posłużyła do podlewania roślin. Babcia niekoniecznie planowała takie wykorzystanie dla wody wcześniej. Brak przykrycia wanny sprawił, że w wodzie pływały różne owady i z czasem na spodzie gromadził się piach. Nie wpływało to negatywnie na jakość wody, która służyła do podlewania. Obecnie stosuje się sterylne metody przechowywania deszczówki w plastikowych pojemnikach, które posiadają pokrywy. Otwiera się je przed deszczem i zamyka zaraz po nim. Taką samą strategię można obrać, posiadając całkowicie naturalny pojemnik wykonany z gliny lub drewna. Beczki z pokrywą były stosowane do łapania deszczówki jeszcze przed naszą erą. Żeby podnieść sterylność gromadzonej wody, warto nałożyć na spód drobne sitko, które zatrzyma liście, większe owady oraz gałęzie i patyki. Żeby zmaksymalizować pobieranie wody, warto zamontować zbiornik pod rynną i nakierować spływ prosto do niego. Woda z rynny szybciej napełni zbiornik, dzięki dużej powierzchni.

System odzyskiwania wody

Jest to specjalny zbiornik wkopany w ziemię, który połączony z rynną gromadzi wodę w celu wykorzystania jej w toalecie oraz do podlewania ogrodu. Takie rozwiązanie jest dużo droższe, ponieważ wymaga podłączenia pod kanalizację oraz wkopania samego systemu, który składa się z elementów elektroniki. W domach, które aspirują do bycia maksymalnie ekologicznymi, takie rozwiązanie wpłynie na redukcję zużycia wody, ale najprawdopodobniej zwróci się dopiero po kilku latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.