DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu poradniki

Po co i jak zbierać deszczówkę?

W naszej części świata słodka woda nie jest surowcem deficytowym, mimo iż faktyczne zasoby są mniejsze nawet od Afryki. Za kilkanaście lat to właśnie woda pitna może stać się towarem, o który będziemy toczyć wojny. By zapobiec temu scenariuszowi, należy wdrożyć odpowiednią politykę oraz zadbać o siebie samego. Co może zrobić szary mieszkaniec domku jednorodzinnego? Może zacząć gromadzić deszczówkę, która pozwala zaoszczędzić oraz zaspokoić większość potrzeb ogrodu.

Woda dla ogrodu i porządków

mężczyzna buduje konstrukcję pod deszczówkę
źródło: https://pixabay.com/

Kwiaty, trawnik i przede wszystkim przydomowy ogródek potrzebują wody do podlewania. Lekko kwaśny odczyn wody deszczowej nawadnia rośliny ogrodowe lepiej niż kranówka. Ostatnie lata pokazały, że wakacje są kapryśne i potrafią odzwyczaić nas od opadów deszczu, które towarzyszą tylko gwałtownym burzom. Gromadzenie deszczówki w celu podlewania ogrodu jest celem priorytetowym, ale nie jedynym. Oczka wodne znajdujące się na otwartym terenie również mogą potrzebować wody, która w upalne dni zaczyna parować. Czyszczenie mebli ogrodowych oraz mycie tarasu wodą z kranu to marnotrawstwo. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać wodę z opadów, która jest za darmo.

Zbiornik naturalny czy plastikowy?

deszczówka, zbiornik na deszczówkę
źródło: https://pixabay.com/

Na działce u mojej babci za zbiornik do gromadzenia wody deszczowej służyła stara wanna. Zakorkowany odpływ sprawił, że woda z deszczu gromadziła się w wannie i z czasem posłużyła do podlewania roślin. Babcia niekoniecznie planowała takie wykorzystanie dla wody wcześniej. Brak przykrycia wanny sprawił, że w wodzie pływały różne owady i z czasem na spodzie gromadził się piach. Nie wpływało to negatywnie na jakość wody, która służyła do podlewania. Obecnie stosuje się sterylne metody przechowywania deszczówki w plastikowych pojemnikach, które posiadają pokrywy. Otwiera się je przed deszczem i zamyka zaraz po nim. Taką samą strategię można obrać, posiadając całkowicie naturalny pojemnik wykonany z gliny lub drewna. Beczki z pokrywą były stosowane do łapania deszczówki jeszcze przed naszą erą. Żeby podnieść sterylność gromadzonej wody, warto nałożyć na spód drobne sitko, które zatrzyma liście, większe owady oraz gałęzie i patyki. Żeby zmaksymalizować pobieranie wody, warto zamontować zbiornik pod rynną i nakierować spływ prosto do niego. Woda z rynny szybciej napełni zbiornik, dzięki dużej powierzchni.

System odzyskiwania wody

Jest to specjalny zbiornik wkopany w ziemię, który połączony z rynną gromadzi wodę w celu wykorzystania jej w toalecie oraz do podlewania ogrodu. Takie rozwiązanie jest dużo droższe, ponieważ wymaga podłączenia pod kanalizację oraz wkopania samego systemu, który składa się z elementów elektroniki. W domach, które aspirują do bycia maksymalnie ekologicznymi, takie rozwiązanie wpłynie na redukcję zużycia wody, ale najprawdopodobniej zwróci się dopiero po kilku latach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *