DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu poradniki zdrowy dom

Woda utleniona i soda oczyszczona do sprzątania w mieszkaniu

Nieorganiczne związki z grupy nadtlenków i wodorowęglanów mogą posłużyć za tani składnik ręcznie wykonanych środków czystości i substancji mających na celu usuwanie pestycydów z żywności. O kilku metodach wykorzystania sody oczyszczonej i wody utlenionej wie każdy. Zwykle dotyczą wypieków kuchennych i popularnej ostatnio pasty do zębów, która czyści lepiej niż niejedna droga wybielająca pasta z wysoką dawką fluoru. Jakie jeszcze zastosowania w domu mają te związki?

Nadtlenek wodoru i jego zastosowanie w domu

woda utleniona
źródło: http://foter.com/

Zastosowanie wody utlenionej, które przede wszystkim wspomaga zdrowie organizmu to temat kontrowersyjny, ale więcej w nim faktów niż mitów. Jednak pominę go na rzecz przeznaczenia tego związku tylko i wyłącznie dla domu. Niemniej nawet ono wpływa w pewien sposób na nasze zdrowie, co dobrze obrazuje przykład pierwszy, czyli sprzątanie. Wykonanie własnych płynów do mycia podłóg, naczyń lub dezynfekcji armatury łazienkowej jest proste nawet dla studenta, który nie lubi wysilać się nad skomplikowanymi czynnościami domowymi. Taki płyn złożony z wody utlenionej i octu usuwa kurz i zarazki równie skutecznie co silny detergent. Należy podkreślić, że nie ustępuje innym detergentom w efekcie wizualnym, jaki oczekuje się od powierzchni po naniesieniu środka. Lustro w łazience, a nawet naczynia będą lśnić. Wszelkiego rodzaju dezynfekcja np. soczewek kontaktowych, okularów, skóry, sztućców i wielu innych przedmiotów może odbywać się tylko przy użyciu kilku kropel wody utlenionej z dodatkiem ciepłej wody.

Higiena i gotowanie z sodą oczyszczoną

soda oczyszczona do czyszczenia srebra
źródło: http://foter.com/

Niektóre zastosowania nadtlenku wodoru pokrywają się z sodą oczyszczoną. Mam tutaj na myśli kwestie sprzątania, w której oba związki mogą poszczycić się większą skutecznością od dowolnych chemicznych środków do sprzątania. Soda dostaje silnego kopa w połączeniu z octem, który jest aktywatorem większości procesów, które usuwają na przykład kamień i osady. Zakamieniona słuchawka prysznicowa, zlew, ekspres do kawy i wanna nie oprze się działaniu sody z octem. Jeżeli zdarzyło ci się spalić garnki podczas gotowania, nie musisz się martwić, ponieważ roztwór sody z wodą uratuje je już po 8-10 godzinach. Nie mógłbym nie wspomnieć o zastosowaniu sody w kuchni. Jeżeli nie tolerujecie drożdży w wypiekach z powodu nietolerancji lub innych problemów zdrowotnych, to soda zastąpi wam je w procesie „rośnięcia” ciasta. Przeczytałem ostatnio o zastosowaniu sody w potrawach mięsnych, które rzekomo są smaczniejsze i co ważne kruche. Nie potwierdzam, że natarcie mięsa wołowego lub wieprzowego spowoduje zmianę konsystencji tkanek, dlatego potraktujcie to jako ciekawostkę.

Gdyby chcieć uniezależnić się od wszelkich środków czystości na rzecz sody i wody utlenionej oszczędność pieniędzy byłaby widoczna już po pierwszym miesiącu. Jednak wygoda, jaką daje zapakowany w pudełku z dozownikiem detergent sprawia, że niewiele osób sięga po samodzielnie robione płyny do mycia, pasty do zębów i środki do usuwania kamienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *