BUDOWA I REMONT Chemia budowlana podłogi Poradniki remontowo-budowlane

Czym kierować się wybierając lakier do podłóg drewnianych w domu?

Lakier do drewna pozwala zabezpieczyć podłogę, dzięki czemu na dłużej zachowa ona swój wyjątkowy urok. Kupując lakier powinniśmy jednak pamiętać, żeby dostosować go do przeznaczenia pomieszczenia, w którym zamierzamy go położyć. W artykule przedstawiamy kilka praktycznych porad jak dobrze dopasować lakier do rodzaju pomieszczenia.

lakier do drewna
Źródło Pinterest

Jeżeli zdecydujemy się na luksus posiadania drewnianej podłogi, musimy zabezpieczyć ją przed działaniem czynników zewnętrznych i nadmiernym zużyciem. W tym celu najczęściej stosuje się lakier do drewna. Żeby lakier spełnił swoją rolę, musi być odpowiednio dopasowany do przeznaczenia pomieszczenia, które zamierzamy polakierować. Pamiętajmy, że różne lakiery mają nie tylko inne właściwości, ale także inny kolor podbarwienia. Dlatego, jeżeli zależy nam na utrzymaniu jednolitej kolorystyki drewna, musimy pomalować tym samym lakierem różne pomieszczenia. Niestety, spowoduje to szybsze zużywanie parkietów w pomieszczeniach, które zabezpieczono nieodpowiednim rodzajem lakieru. Bogatą ofertę wyrobów do stosowania na powierzchnie drewniane (sam z nich korzystałem) posiada Tikkurila – zobacz lakier do drewna Tikkurila.

Lakier do pokoju dziennego, holu, na schody w tego typu pomieszczeniach, ze względu na ich intensywną eksploatację, powinniśmy stosować lakier do drewna wykonany na bazie poliuretanów wodnych bądź rozpuszczalników. Możemy także zdecydować się na lakiery chemoutwardzalne.

Lakier do pokoju dziecięcego –  zalecane jest stosowanie lakierów wodnych ze względów zdrowotnych. Ewentualnie możemy skorzystać z lakierów z grupy poliuretanów rozpuszczalnikowych, które maja krótki czas karencji (taki lakier do drewna wydziela drażniące opary tylko podczas lakierowania).

Lakier do kuchni i łazienki – pomieszczenia te są szczególnie narażone na działanie wilgoci, dlatego polecane są do nich lakiery do uretanowe i uretanowo-alkidowe oraz poliuretanowe.

Pokoje treningowe, sale do ćwiczeń – ze względu na charakter tych pomieszczeń zalecane jest wykorzystanie lakierów do drewna wykonanych na bazie żywic, które mają antypoślizgowe wykończenie.

Do domów sezonowych i letniskowych – w tym przypadku możemy zastosować lakiery do drewna uretanowe i uretanowo-alkidowe. Lakiery te doskonale sprawdzają się do powłok lakierniczych narażonych na duże różnice wilgotności i temperatury. Ich stosowanie jest koniecznie, ponieważ niska temperatura w połączeniu z dużą wilgotnością sprawia, że drewno kurczy się lub pęcznieje, a to z kolei prowadzi do pękania krawędzi bocznej warstwy lakieru. Jeżeli zastosujemy lakier innego typu może dochodzić do spękań, przez które woda będzie wnikała w drewno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.