Dom

Czym się kierować, wybierając materac?

Każdy z nas zna powiedzenie: „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. To od jakości snu zależy nasze samopoczucie w ciągu dnia. Przesypiamy około 1/3 naszego życia, zatem warto gruntownie przemyśleć zakup dobrego materaca, na którym będziemy mogli wygodnie się położyć i smacznie spać. Jakie kryteria brać pod uwagę, zastanawiając się nad wyborem materaca do łóżka?

Łóżko
Łóżko Suita z przeszywanym wezgłowiem; źródło: pl.tempur.com.

Istotą dobrego snu jest odpowiednio dobrany materac. Jaki to jest „dobry materac”? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy z nas ma indywidualne kryteria i wymagania. Jeden do wypoczynku i relaksu będzie potrzebował w miarę miękkiego, elastycznego materaca, a jeszcze inny – ze względu na problemy z kręgosłupem zdecyduje się na materac twardszy. To, na czym śpimy, aż w 80% wpływa na nasz humor i organizm.

Materac
Materac TEMPUR Original 20

Generalnie materace można podzielić na dwa rodzaje: sprężynowe i piankowe. Wśród sprężynowych wyróżniamy bonelowe, czyli takie, które popularnie umieszcza się w sofach i kanapach. Są stosunkowo tanie, ale nie mają elastyczności punktowej. Drugi rodzaj materacy sprężynowych to materace kieszeniowe, cięższe niż bonelowe. Mają one dobrą elastyczność i dopasowują się do ciała, dzięki czemu możemy spać komfortowo. Ponadto posiadają pewne właściwości rehabilitacyjne, np. poprawiają krążenie czy rozluźniają mięśnie. Wśród materacy piankowych wyróżniamy lateksowe, termoelastyczne i wysokoelastyczne – polecane alergikom, z odpowiednią wentylacją i odporne na odkształcenia.  Niestety, stosunkowo drogie.

Materac
Materace TEMPUR; źródło: pl.tempur.com.

Jak widać powyżej, mamy do wyboru różne materace. Cena to nie jedyne kryterium wyboru odpowiedniego produktu dla siebie. Kolejny element, jaki musimy wziąć pod uwagę, to pokrowiec, który zabezpiecza materac przed zabrudzeniami, kurzem i zanieczyszczeniami. Warto dowiedzieć się, czy dany pokrowiec można prać w pralce. Z jakich materiałów może być wykonany pokrowiec materaca? Z bambusa, bawełny, jedwabiu i materiałów sztucznych. Kupując materac, zwracajmy uwagę, czy pokrowiec odprowadza wilgoć, a więc zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni oraz czy ma właściwości antyalergiczne i termoregulacyjne.

Podczas zakupu materaca warto też uwzględnić takie czynniki, jak strefy twardości, sprężystość (punktowa i powierzchniowa), jakość i wymiary materaca. Idealny materac powinien mieć siedem stref twardości, bo tyle punktów ciężkości ma ludzkie ciało. I na koniec, nie bójcie się podczas wyboru materaca, położyć na niego i trochę poleżeć. Nie kupujcie kota w worku. Warto wcześniej choć trochę wypróbować produkt, który zamierza się kupić (sprawdź).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *