Dom

Wzory układania podłóg drewnianych i parkietów. Jak efektywnie ułożyć podłogę?

Sposób układania desek wpływa na ostateczny wygląd drewnianej podłogi w takim samym stopniu, jak jej kolor czy rodzaj wykończenia. Jak dobrać rodzaj ułożenia podłogi drewnianej do rodzaju drewna, wielkości pomieszczenia czy stylu aranżacji?

Przygotowaliśmy krótki przewodnik po sposobach układania deski podłogowej.

Spis treści

Sposób ułożenia podłogi to estetyka, ale również trwałość i funkcjonalność

Dlaczego tak ważne jest, by wybrać najlepszy dla danego wnętrza i rodzaju drewna pomysł na ułożenie podłóg warstwowych? Wzór parkietu warstwowego wpływa nie tylko na wygląd podłogi i całego pomieszczenia. Zależy też od niego wytrzymałość podłogi, skłonność do odkształceń, a w konsekwencji – trwałość posadzki.

Dzieje się tak dlatego, że drewno jest materiałem naturalnym i plastycznym. Wyróżnia je cecha, którą określa się jako anizotropia. Termin ten oznacza zmianę fizycznych oraz mechanicznych właściwości w zależności od kierunku i rodzaju działających na dany materiał sił.

Mówiąc wprost – po pewnym czasie podłoga może zacząć się odkształcać. Dotyczy to w szczególności niektórych gatunków drewna i niewłaściwie dobranych do nich sposobów układania desek.  Warto więc wiedzieć, jak układać podłogę warstwową, by służyła wiele lat i długo zdobiła nasze wnętrza.

Jakie czynniki wpływają na sposób ułożenia podłogi?

Co ma największe znaczenie przy wyborze sposobu układania deski podłogowej? Pierwszy ważny czynnik to światło. Aby podłoga drewniana prezentowała się atrakcyjnie, powinna być ułożona w kierunku padania światła. Światło podkreśli wtedy naturalną urodę i usłojenie drewna, a wnętrze będzie wydawało się harmonijne i uporządkowane wizualnie.

Ogromne znaczenie ma także rodzaj drewna. Każdy gatunek drewna ma określone właściwości fizyczne, w tym przede wszystkim kurczliwość. Im drewno mniej stabilne (a więc bardziej kurczliwe), tym staranniej trzeba dobrać sposób układania podłóg, tak, aby nie generować niepotrzebnych szczelin.

Takie rodzaje drewna, jak wykorzystywany w podłogach Kaczkan dąb, ale także klon, czereśnia oraz gatunki egzotyczne jak teak, iroko czy merbau, wyróżnia niska kurczliwość. Można je więc bez obaw układać we wszystkie wzory.

Gatunki jak brzoza, buk, grab czy egzotyczne drewno wenge charakteryzują się wyższym współczynnikiem skurczu. Nie należy ich więc układać we wzory, w których podłoga „pracuje”, bo będzie mniej stabilna i bardziej skłonna do powstawania szczelin. Gatunkiem pośrednim jest jesion – bardziej stabilny niż brzoza, ale mniej niż dąb.

Najbardziej uniwersalnym wyborem na drewniany parkiet warstwowy jest jednak szlachetne drewno dębowe, które do produkcji swoich podłóg wykorzystuje Kaczkan.

Wybierając sposób ułożenia podłogi warstwowej, trzeba też wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. Im większa podłoga, tym większa możliwość powstawania szczelin. Do dużych pokojów sposób układania podłogi trzeba dobierać szczególnie starannie. W małych pomieszczeniach jest pod tym względem łatwiej, ale z kolei w małym salonie czy sypialni wzory parkietowe (na przykład jodełka) mogą mocno przytłoczyć pomieszczenie – warto to wziąć pod uwagę!

Wzór układania parkietu to także sposób na poprawę proporcji wnętrza. Długi i wąski pokój można optycznie poszerzyć, układając parkiet czy podłogę warstwową wszerz. Szeroki pokój zwęzi się wizualnie, jeśli zastosujemy ułożenie podłogi wzdłuż ściany. 

Przy układaniu podłóg liczy się też styl aranżacji wnętrza. Style klasyczne i nawiązujące do historii, jak styl francuski czy modern classic „lubią się” szczególnie z parkietem ułożonym w jodełkę francuską czy węgierską.

Popularny ostatnio w Polsce styl vintage kojarzony jest często z tak zwaną jodełką klasyczną oraz sposobami ułożenia parkietu popularnymi w czasach PRL (szachownica). We wnętrzach w stylu nowoczesnym podłogi można ułożyć klasycznie w prosty wzór angielski lub w cegiełkę – to także dobry styl do podłóg we wnętrzach loftowych.

Najpopularniejsze rodzaje wzorów podłogi drewnianej

Sposób ułożenia podłogi drewnianej ma wielki wpływ na wygląd pomieszczenia. Jakie wyróżniamy typy wzorów podłóg?

Jodełka klasyczna

Jeden z najpopularniejszych obecnie sposobów ułożenia podłóg drewnianych. Jodełkę klasyczną spotyka się w starych kamieniach i domach, które wykańczano w Polsce w epoce PRL-u, dlatego jest wykorzystywana często do aranżacji w klimacie vintage.

Proste deski drewniane nie są przycinane i układa się je pod kątem 90°. Klasyczna jodełka występuje także w wersji podwójnej, kiedy pod kątem 90° układa się po dwie identyczne deszczułki.

Jodełka klasyczna fot. kaczkan.com

Kiedy warto postawić na układanie parkietu w jodełkę klasyczną? Taki sposób ułożenia zmniejsza pracę drewna, zapobiegając odkształcaniu się podłóg, nadaje się więc nie tylko do dębu, ale także brzozy, buku czy grabu. Jasny, delikatny i naturalny dąb jest jednak najczęstszym wyborem.

Jodełka klasyczna, zwłaszcza podwójna, sprawdzi się raczej w większych i przestronniejszych pomieszczeniach. Na niewielkim metrażu może zmniejszyć optycznie przestrzeń.

Jodełka francuska

Jodełka francuska (chevron) to wzór układania podłogi, w którym poszczególne deseczki przycięte są pod kątem 45°. Połączenie deszczułek przypomina dzięki temu ostry grot strzały, a podłoga ma wyraźny i mocny charakter.

Jodełka Francuska Chevron 45 fot. kaczkan.com

Kiedyś podłogi drewniane ułożone w jodełkę francuską były synonimem elegancji, luksusu i bogactwa. Spotykało się je w pałach, dworach i ekskluzywnych kamienicach. Dzisiaj taki sposób układania podłogi drewnianej charakterystyczny jest na przykład dla wnętrz stylizowanych na francuskie kamienice, choć coraz częściej widać go także w aranżacjach w stylu modern classic, glamour czy nowoczesnych.

Podobnie jak jodełka klasyczna, jodełka chevron najlepiej wygląda w wysokich, otwartych i przestronnych pomieszczeniach. Na małej powierzchni może przytłaczać, przy jej kładzeniu zużyje się także dużo materiału (trzeba mocno docinać deszczułki).  

Jodełka węgierska

Jodełka węgierska to nieco spokojniejsza i bardziej stonowana wersja jodełki francuskiej. Deszczułki przycięte pod kątem 22,5° tworzą „grot strzały”, ale nie tak ostry jak w przypadku jodełki francuskiej. Jodełka węgierska jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w polskich mieszkaniach – najlepiej wygląda w dużych, jasnych pomieszczeniach i przy wykorzystaniu szerszych desek.

Jodełka Węgierska Chevron 22 fot. kaczkan.com

Wzór angielski

Prosty lub diagonalny wzór angielski to podłoga drewniana ułożona w taki sposób, że poszczególne deski leżą równolegle do siebie. W przypadku wzoru prostego deszczułki leżą wzdłuż lub w poprzek pokoju (równolegle lub prostopadle do ściany). W przypadku wzoru diagonalnego deski układa się pod kątem 45° do ściany.

Wzór angielski to klasyczny, ponadczasowy i najłatwiejszy sposób ułożenia podłogi, zwłaszcza w wersji prostej. Świetnie się sprawdzi nawet na bardzo małej powierzchni, jest ekonomiczny i idealny do nowoczesnych stylizacji. Podłogę z tym wzorem montuje się najkrócej.

Cegiełka

Regularny i uporządkowany sposób ułożenia podłogi, w którym poszczególne deseczki są przesunięte względem siebie o połowę długości. Łatwy do ułożenia i mało pracochłonny wzór, idealny do nowoczesnych, minimalistycznych i loftowych wnętrz, dobry do małych pomieszczeń.

Drabinka

Dekoracyjny i ciekawy wzór, w którym deseczki ułożone poziomo łączy się z elementami pionowymi. Deski „pionowe” są dłuższe, „poziome” – krótsze, tak, że powstaje charakterystyczny motyw drabinki. Taki sposób układania podłogi sprawdzi się na dużej powierzchni i tam, gdzie inwestorowi zależy na mocnym akcencie, na przykład we wnętrzach użyteczności publicznej.

Szachownica

Wzór zwany szachownicą tworzą deski ułożone w kwadraty leżące naprzemiennie. Ten klasyczny sposób układania parkietu był popularny po wojnie i w czasach PRL, do tej pory zresztą cieszy się sympatią wielu użytkowników. Deski ułożone w szachownicę nie pracują zbyt mocno – można więc ten wzór stosować także do gatunków drewna o większej kurczliwości.

Piękna podłoga to podkreślenie klasy każdego wnętrza

Jak ułożyć podłogę drewnianą? Liczy się gatunek drewna, wielkość pomieszczenia, ilość światła, styl wnętrza, ale także Twoje osobiste upodobania.

Podłogi dębowe Kaczkan dostępne są w wielu różnych rodzajach wykończenia – od jodełki francuskiej i węgierskiej, poprzez klasyczną jodełką aż po deski ułożone równolegle do siebie. Bez problemu dobierzesz sposób ułożenia podłogi najlepszy do Twojego wnętrza!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *