Impregnacja drewnianych ogrodzeń
Ogrodzenia służą nie tylko do oddzielenia posesji od sąsiadów i drogi, ale pełnią także funkcję ozdobną. Ze względu na naturalny urok i trwałość drewna, coraz częściej decydujemy się na montaż ogrodzeń wykonanych z drewnianych desek. Żeby zagwarantować im trwałość, drewno musi zostać odpowiednio zaimpregnowane i zakonserwowane, w przeciwnym razie zamiast pięknego, naturalnego płotu, będziemy mieli butwiejącą konstrukcję, która stanie się siedliskiem grzybów i owadów.
Rozwiązań przeznaczonych do impregnacji drewna jest bardzo wiele. Przed wyborem tego właściwego, powinniśmy się jednak dobrze zastanowić przeciw czemu ma działać impregnat. Stosowne informacje o właściwościach preparatu znajdziemy na opakowaniu. Poszczególne produkty mogą mieć np. zastosowanie do zwalczania pleśni, konkretnych gatunków owadów albo działać kompleksowo.
Lakiery
Są jednym z najczęściej stosowanych preparatów przeznaczonych do zabezpieczania drewna, chronią je przede wszystkim przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Po nałożeniu lakieru na drewno, powstaje na nim twarda, bezbarwna powłoka odporna na ścieranie oraz wodę.
Bejce
Bejce chronią drewno przed szkodliwym działaniem pleśni i promieni słonecznych oraz nadają mu charakterystyczny wygląd. Nie zaszkodzi zabejcowanego drewna dodatkowo zabezpieczyć warstwą lakieru, żeby zwiększyć skuteczność ochrony. Rozwiązaniem łączącym w sobie zalety lakieru i bejcy są lakierobejce, które tworzą mocną powłokę na powierzchni ogrodzenia drewnianego i chronią je przed wnikaniem wilgoci.
Impregnaty olejowe
Produkty dostępne na rynku zawierają także środki grzybobójcze oraz odstraszające owady. Do powierzchniowego zabezpieczenia drewna bardzo skuteczne są impregnaty olejowe oraz rozpuszczalnikowe. Produkty te sprzedawane są w wersjach bezbarwnych, dlatego nałożenie ich na elementy ogrodzenia nie stwarza problemu. Ponieważ impregnaty olejowe zawierają środki chemiczne szkodliwe dla zdrowia, należy zachować wzmożoną ostrożność w trakcie ich nakładania.
Lazury
Alternatywnym rozwiązaniem dla impregnacji mogą być lazury do drewna, które nie tylko chronią i impregnują drewno, ale również je dekorują. Wspomniane preparaty zawierają teflon, który zabezpiecza elementy drewniane przed działaniem wilgoci i wzmacnia twardość materiału, uodporniając go również na działanie promieni ultrafioletowych.
Konserwacja ogrodzenia drewnianego
Jeśli chcemy aby nasze ogrodzenie zachowało atrakcyjny wygląd i trwałość, powinniśmy co dwa albo trzy lata malować wszystkie jego elementy zewnętrzne. Oczywiście kluczowe znaczenie dla ochrony ogrodzenia drewnianego jest także odpowiednie przygotowanie jego powierzchni do impregnacji. Pamiętajmy żeby usunąć ślady farby i oszlifować papierem ściernym ewentualne uszczerbki drewna, a następnie odpowiednio je zabezpieczyć.
Ogrodzenia drewniane są rozwiązaniem bardzo popularnym, ponieważ są stosunkowo tanie, a przy odpowiedniej konserwacji ich żywotność jest bardzo długa. Propozycję gotowych elementów do płotów drewnianych mogą Państwo znaleźć między innymi w ofercie NOMI – ogrodzenia drewniane.