Kamień ozdobny – ponadczasowy materiał wykończeniowy
Płytki wyglądem imitujące kamień naturalny coraz chętniej wybierane są np. na elewację, do wykończenia wnętrza domu lub do ozdobienia ogrodzenia. Dzięki różnorodnej kolorystyce i fakturze płytki kamieniopodobne nadają wykańczanemu elementowi bardzo ciekawy efekt wizualny. Dużą zaletą kamienia elewacyjnego jest jego nieskomplikowany montaż.
Wiele marek oferujących na rynku budowlanym kamień elewacyjny tworzy inspirujące kolekcje, które dostarczają mnóstwo możliwości stylizowania elewacji, cokołów budynków, ogrodzeń i wnętrz. Wybrać można dekory inspirowane antyczną sztuką budowlaną albo kamień wzorowany na tradycyjnej architekturze śródziemnomorskiej. Naturalna barwa i bogactwo form kamienia ozdobnego sprawiają, że idealnie komponuje się on z metalem, szkłem i drewnem, a więc z materiałami chętnie wybieranymi w nowoczesnych aranżacjach.
Kamień elewacyjny jest wytrzymały i łatwy w obróbce oraz w montażu. Produkuje się go w formie paneli albo kamiennych plastrów. Jest zdecydowanie lżejszy niż kamień naturalny, dlatego nie obciąża ścian. Ma uniwersalną strukturę, więc można go kłaść w poziomie lub w pionie. Kamieniopodobne płytki elewacyjne wykonane są z betonu, stąd wynika ich stosunkowo niska cena.
Przed położeniem kamienia ozdobnego wysuszoną i oczyszczoną ścianę trzeba zaimpregnować specjalnym środkiem. Po wyschnięciu ściany, czyli po około 24 godzinach, można zacząć przyklejać płytki. Płytki warto dobierać z różnych kartonów, żeby powierzchnia okładziny zyskała ciekawą strukturę. Kamień elewacyjny przyklejamy do ściany za pomocą odpowiedniego kleju. Niektóre płytki elewacyjne, przypominające cegły, można kłaść z zastosowaniem fugi. Fuga do kamienia elewacyjnego jest sprzedawana w specjalnych workach, do rozrobienia z wodą. Po ułożeniu płytek elewacyjnych całość należy zabezpieczyć specjalnym środkiem, który chroni przed wilgocią i zanieczyszczeniami oraz nadaje płytkom intensywny kolor.