akcesoria ogrodowe OGRÓD

Pneumatyczne szpadle i łopaty

Szpadle i łopatyKażdy z nas widział na ulicach robotników rozbijających asfalt lub beton hałaśliwymi młotami pneumatycznymi. Obecnie można nabyć podobnie działające urządzenia przeznaczone do pracy w ogrodzie. Są to pneumatyczne szpadle i łopaty służące do odspajania gruntów ciężkich (asfaltu, betonu i mocno ubitej ziemi) oraz do spulchniania twardego lub glinianego podłoża. Co warto wiedzieć o łopatach i szpadlach pneumatycznych?

Szpadle i łopaty nie do zdarcia

Szpadel pneumatyczny
Młotek-szpadel pneumatyczny

Spośród narzędzi pneumatycznych najbardziej przydatne wydają się mechaniczne szpadle i urządzenia do kopania dołów. Ich trzonek różni się od zwykłego uchwytu szpadla tylko wyraźnym zgrubieniem w dolnej części. Można na nim mocować kilka różnych końcówek – ostrze szpadla, łopaty, żelazne dłuto lub pręt do rozbijania skamieniałego gruntu lub betonu. Pod metalową pokrywą znajduje się urządzenie wprawiające owe końcówki w ruch. Silne drgania powodują, że całość działa podobnie jak wiertarka udarowa. Urządzenie napędzane jest sprzężonym powietrzem z kompresora (wystarczą do tego celu małe kompresory, które można kupić w sklepach ze sprzętem budowlanym i narzędziami).

Łopata
Łopata pneumatyczna

Zastosowanie pneumatycznych urządzeń jest znacznie szersze niż zwykłych narzędzi, np. zrobione z doskonałej stali ostrze szpadla może z powodzeniem służyć do przecinania nawet grubych korzeni o kilkucentymetrowej średnicy lub do zdejmowania kory ze ściętych drzew. Pneumatycznym dłutem łatwo nie tylko rozbić asfalt, ale również np. zdjąć tynk ze starego muru. Szerokie zastosowanie ma też końcówka do kopania dołów – posługując się nią, przygotujemy wykopy pod słupy, podpory i pergole oraz przeznaczone do sadzenia niewielkich drzew i krzewów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.