Nieruchomości

Pierwsza piątka deweloperów w 2013 roku

Pięciu deweloperów przekroczyło w zeszłym roku barierę tysiąca sprzedanych mieszkań. Do elitarnego klubu tysiączników należą: Robyg, Dom Development, Polnord, Murapol i Atal.

Najwięcej mieszkań sprzedała w zeszłym roku firma Robyg, bo aż 1731, na drugiej pozycji znalazł się deweloper Dom Development z 1605 sprzedanymi mieszkaniami. Na najniższym stopniu podium stanął Murapol z Bielska-Białej – 1359 sprzedanych mieszkań. W klubie tysiączników znalazły się również Atal (1301) i Polnord (1096). Zabrakło natomiast w nim dawnego potentata JW Construction, który w 2013 roku sprzedał 941 lokali. Prezes firmy Józef Wojciechowski zapowiada jednak, że celem spółki na ten rok jest osiągnąć sprzedaż na poziomie ok. 1,5 tys. lokali.

Wizualizacja bloku mieszkaniowego
Źródło Pinterest

Największym rynkiem oferującym nowe mieszkania na sprzedaż okazał się rynek warszawski. Łącznie deweloperzy sprzedali na nim około 14 tysięcy nowych mieszkań. Deweloperzy przewidują, że w nadchodzącym roku mieszkania będą drożeć, w związku z wzrostem popytu. Z drugiej jednak strony ciężej będzie uzyskać kredyt mieszkaniowy, ponieważ od tego roku należy mieć obowiązkowo wkład własny w kredyt hipoteczny.  Pomimo tego, deweloperzy w 2014 roku zamierzają rozpocząć znaczną ilość nowych inwestycji. Specjaliści przewidują, że wiele z nich będzie budowanych na tanich gruntach, tak aby ceny mieszkań spełniały założenia programu „Mieszkanie dla młodych”.

Mieszkania na sprzedaż będą przede wszystkim powstawać w dużych aglomeracjach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto.

Jeśli natomiast szukasz mieszkania na rynku wtórnym, sprawdź aktualne oferty – mieszkania na sprzedaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.