Dekoracje OGRÓD werandy i balkony

Okna – „oczy” na ogród

Okna – „oczy” na ogród

Ludzie to koneserzy światła. Nic już nie zmieni powszechnej świadomości, że na samopoczucie mieszkańców, odbiór przestrzeni i atmosferę wnętrza największy wpływ ma naturalne oświetlenie. Nie chodzi już jedynie o to, by w domu było wystarczająco jasno. Stajemy się wybredni – potrzebujemy światła zmiennego, zróżnicowanego, uzależnionego od stron świata i pór dnia. Uczymy się coraz bardziej cieszyć niuansami oświetlenia i doceniać znaczenie widoków z okien.

Zanim kupimy okna…

Okna dachowe; źródło: www.velux.pl.
Okna dachowe; źródło: www.velux.pl.

Okno to nie tylko otwór, przed który do wnętrza naszego domu albo mieszkania wpada światło. Okna pełnią współcześnie wiele różnych funkcji. Oprócz tych typowo użytkowych (doświetlanie budynku), pełnią funkcje dekoracyjne, artystyczne czy komunikacyjne. Dzięki oknom możemy widzieć, co dzieje się poza domem, możemy podziwiać widoki na zewnątrz, możemy podkreślić piękno naszego domu. Okna balkonowe stanowią łącznik z przydomowym ogrodem. To także miejsce, w którym możemy wyeksponować rośliny, kwiaty, atrakcyjne ozdoby, które chcemy, by były widoczne przez szybę dla innych. Coraz częściej, chętniej i odważniej stosujemy okna o różnej wielkości i w rozmaitych kształtach – bardzo duże, małe, niskie, okrągłe, półokrągłe, panoramiczne, wysokie pionowe. Często chcemy dostosować formę okna do funkcji pomieszczenia oraz tego, co chcemy przez nie podziwiać.

Okna do płaskiego dachu; źródło: www.velux.pl.
Okna do płaskiego dachu; źródło: www.velux.pl.

Spektakularną karierę robią okna dachowe, połaciowe, okna do płaskich dachów czy świetliki tunelowe. Coraz bardziej bowiem doceniamy wartość światła padającego z góry. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model okna, bierzemy pod uwagę wiele kryteriów. Nie tylko staje się istotny materiał, z jakiego wykonane jest okno, gabaryty, kształt czy trwałość okna. Ceny okien to również bardzo istotny punkt (a może dla niektórych punkt najistotniejszy) w podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego modelu okna. Zanim zdecydujemy się na dane okno, przejrzyjmy ofertę różnych producentów, porównajmy ceny, sprawdźmy parametry techniczne (m.in. współczynnik przenikania ciepła), dowiedzmy się, jak wygląda montaż takiego okna, jakie akcesoria możemy do niego dokupić itp. (zobacz ofertę sprawdzonego na rynku producenta okien Velux – okna cennik) Pamiętajmy, że okna to nasze „oczy” na najbliższe otoczenie, dlatego warto wybrać takie, które będą ładne wizualnie, ale także niezawodne i trwałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.