Małe AGD

Jaki oczyszczacz powietrza kupić dla alergika?

O tym, jak kiepska jest jakość powietrza w polskich miastach można usłyszeć praktycznie na każdym kroku. Od jakiegoś czasu media regularnie straszą nas wizją smogu, który nie tylko krąży po atmosferze, ale również podstępnie wdziera się do naszych domów i mieszkań. A dodajmy do tego jeszcze wszelkiego rodzaju alergeny, których również w powietrzu nie brakuje.

Jak sobie z tym poradzić? Najskuteczniejszym sposobem będzie zakup urządzenia, które oczyszcza powietrze z alergenów. Najważniejszym elementem tego urządzenia jest wysokiej jakości filtr. To właśnie odpowiednio dobrany filtr jest absolutną podstawą do tego, aby mieć czyste i wolne od alergenów powietrze w domu.

oczyszczacze powietrze
Oczyszczacz powietrza to najlepszy sposób na czyste powietrze w domu, gdy na dworze jest ogromny smog. Fot. pxhere.com

Spis treści

Oczyszczacz parowy

Jak działa parowy nawilżacz powietrza? Czy takie urządzenie będzie dostatecznie skuteczne? Tak naprawdę, oczyszczacze typu parowego należą do najtańszych propozycji na rynku. Można je kupić nawet w supermarketach, aczkolwiek nie polecamy takiego rozwiązania – często są to produkty, których jakość pozostawia wiele do życzenia.

Działanie oczyszczacza parowego oparte jest o grzałkę oraz zbiornik wody. W rezultacie pracy grzałki woda zaczyna wrzeć, a z samego urządzenia wydobywa się ciepła para wodna. Tym samym, powietrze w pomieszczeniu staje się znacznie czystsze, a poziom jego wilgotności wzrasta. Niestety, rosną także wydatki na prąd – oczyszczacz parowy potrzebuje mnóstwo energii elektrycznej.

Oczyszczacz z filtrem HEPA

Opinie specjalistów nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości – urządzenia z filtrem HEPA stanowią bardzo skuteczną ochronę przed alergenami krążącymi w powietrzu. Bez problemu zatrzymują zarówno roztocza, jak również cząsteczki kurzu, pierwotniaków oraz innych bakterii, które mogą krążyć w powietrzu.

Skuteczność filtrów HEPA w dużej mierze wynika z ich budowy. Praktycznie cały element filtrujący wykonany jest ze spiekanego szkła, które idealnie zatrzymuje wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Dodatkowo, filtry zbudowane są z trzech oddzielnych warstw, które pozwalają na znacznie skuteczniejszą filtrację zabrudzeń oraz nieprzyjemnych zapachów.

Ciekawy model takiego oczyszczacza możesz znaleźć tutaj: https://www.fostertechnologies.pl/pl/p/Oczyszczacz-powietrza-Go4Fresh-Modern/892

Oczyszczacz z nawilżaczem

Dodatkowy nawilżacz wbudowany w oczyszczaczu sprawdzi się nie tylko w zimie czy na jesieni, gdy kaloryfery w domach są cały czas rozkręcone. To idealne rozwiązanie również tam, gdzie brakuje odpowiedniej wentylacji, a powietrze panujące w danym pomieszczeniu jest strasznie suche. Urządzenie produkuje specjalną mgiełkę, która następnie wypełnia całe pomieszczenie.

Co ważne, oczyszczacz z nawilżaczem jest praktycznie bezobsługowy, a jedyną czynnością jaką czasem musi wykonać użytkownik jest uzupełnienie wody. Wiele lepszych i droższych modeli wyposażone jest w specjalny czujnik określający wilgotność powietrza. W momencie, gdy czujnik zarejestruje nagły spadek wilgotności, to oczyszczacz automatycznie się włączy,

Oczyszczacz z filtrem węglowym

Brzydkie zapachy? Trudny do usunięcia dym papierosowy? Oczyszczacze wyposażone w filtr węglowy z łatwością podołają temu zadaniu. Struktura filtra pozwala na szybkie wychwycenie niebezpiecznych cząsteczek z powietrza. Ich budowa umożliwia szybkie zatrzymanie nawet drobnych zanieczyszczeń, dzięki czemu powietrze w domu jest idealnie czyste.

Węgiel aktywny, z którego zrobione są tego rodzaju filtry, szybko i skutecznie wiąże wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia typu chemicznego. W rezultacie, krążące w powietrzu zabrudzenia i alergeny są szybko neutralizowane, więc Ty nie musisz się martwić o bakterie. To praktycznie najbardziej chłonne oczyszczacze dostępne aktualnie na rynku.

Oczyszczacz z jonizatorem powietrza

Nie brakuje na rynku także urządzeń z jonizatorem. Są one znacznie skuteczniejsze niż tradycyjne propozycje. Obok zwykłego filtru, który znajdziemy w każdym oczyszczaczu, takie urządzenie ma również specjalne generatory, które produkują napięcie nawet do kilkudziesięciu KV. A poza tym, powietrze w pomieszczeniu z jonizatorem jest (subiektywnie) o wiele przyjemniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *