zdrowy dom

Czyste powietrze dzięki oczyszczaczowi powietrza

Utrzymanie czystego powietrza w domu nie jest łatwe. Ogromna ilość kurzu (potęgują ją jeszcze urządzenia elektroniczne, które w większości domów są cały czas włączone) oraz nieprzyjemne zapachy. Cy to dym papierosowy, zapachy z kuchni czy też pozostałości po domowej chemii – wszystko to bardzo trudno usunąć z pomieszczenia.

Dodajmy do tego jeszcze alergeny oraz wdzierający się do naszych domów smog, bakterie i drobnoustroje, a także inne zanieczyszczenia, które zdecydowanie nie poprawiają jakości  powietrza. Wszystko to powoduje, że utrzymanie idealnie czystego powietrza w domu nie jest łatwe. To właśnie w tym zadaniu pomogą Ci oczyszczacze powietrza.

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Na temat oczyszczaczy powietrza jeszcze kilka lat temu za głośno się nie mówiło. Ich popularność znacznie jednak wzrosła wraz z problemami ze smogiem, jakie dotykają w ostatnich latach Polskę. Oczyszczacz powietrza w domu to szansa na szybkie i skuteczne pozbycie się z domu zanieczyszczeń. Jak to możliwe?

Oczyszczacz powietrza to tak naprawdę nic innego jak filtr, który ma za zadanie wyłapać szkodliwe cząstki z krążącego w domu powietrza. Na rynku dostępne są także oczyszczacze z nawilżaczem, który produkuje dodatkową wilgoć w pomieszczeniu, w którym panuje bardzo suche powietrze, zwiększając tym samym komfort domowników.

Jaki wybrać?

Ile ludzi tyle opinii, ale wiadomo jedno – w większości wypadków spokojnie wystarczy oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Z kolei urządzenia z jonizatorem mają niemały wpływ na subiektywne odczuwanie jakości powietrza w danym pomieszczeniu.

A jeżeli w Twoim domu jest ktoś, kto cierpi na alergię, warto postawić na oczyszczacz z filtrem HEPA dla alergików. Taki dodatek szybko i skutecznie usunie z powietrza drobnoustroje i alergeny. Oczywiście, przed zakupem urządzenia warto skonsultować swój wybór z obsługą sklepu, ale w większości wypadków wystarczy sam fakt zakupu oczyszczacza z filtrem HEPA.

Zalety i wady

Ogromną zaletą oczyszczaczy jest to, że szybko i skutecznie usuwają zanieczyszczenia z domowego powietrza. Dodatkowo, są to urządzenia praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne. Jeżeli wybierzemy propozycję od wiodących producentów (np. Venta, Sharp, Zelmer i inni), to możemy mieć pewność, że urządzenie długo posłuży.

W zasadzie trudno jest jednoznacznie wskazać wady oczyszczaczy powietrza. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu warto sprawdzić rankingi tego rodzaju urządzeń, a także opinie w internecie dotyczące danego produktu. Warto pamiętać o tym, by nie wybierać najtańszych propozycji typu „no-name” z supermarketu, bo ich trwałość zazwyczaj jest kiepska.

Rodzaje

Paleta urządzeń do oczyszczania powietrza jest naprawdę szeroka i praktycznie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od najtańszych urządzeń typu parowego, przez nawilżacze z jonizatorem, urządzenia z nawilżaczem czy wreszcie oczyszczacze wyposażone w niezwykle skuteczne filtry z węglem aktywnym. A to tylko kilka przykładów.

Wybór odpowiedniego urządzenia zależy nie tylko od zasobności portfela, ale również od sytuacji panującej w danym miejscu. Inny oczyszczacz sprawdzi się w przypadku alergików, jeszcze inny polecany będzie do domu z małymi dziećmi, a zupełnie inny trafi do nowo wybudowanego bloku.

Jakie są ceny?

Ceny potrafią być naprawdę zróżnicowane – od kilkudziesięciu złotych za najtańsze urządzenia, aż po kilka tysięcy za profesjonalne propozycje. Wybierając odpowiedni oczyszczacz powietrza nie należy jednak kierować się wyłącznie ceną – pamiętajmy, że jest to urządzenie, którego poprawne działanie ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.