Architektura ogrodowa OGRÓD

Moda w ogrodzie – drewno wraca do łask

Mam dobrą wiadomość dla wielbicieli natury i ekologii. Otóż koniec już z plastikowymi meblami ogrodowymi, sztucznymi koszmarkami, a także wszechobecnym jeszcze niedawno metalem w ogrodzie i obejściu. Nie – już dość. Po latach inwestowania i napawania się źle pojętą nowoczesnością, tworzywami sztucznymi i masową produkcją wraca oto do łask proste drewno. Czy to w postaci desek do domu, czy tarasów, mebli, nie tylko domowych.

Spis treści

Zalety drewna

Zalety tego znanego ludzkości od zarania dziejów budulca na pierwszy rzut oka wcale nie są oczywiste. Przecież taki na przykład taras drewniany trzeba myć, a do tego może on namakać i na zmianę wysychać w słońcu, co sprawia, że deski z czasem popękają. A taras murowany czy płytki to spokój na wiele lat! Ale nic bardziej mylnego. Drewno jest tanie, łatwo jest je też impregnować, a jeśli dodatkowo zbudujemy taras, pergolę czy werandę ze specjalnego drewna egzotycznego, konstrukcja taka będzie bardzo trwała. I nie straszne jej mrozy i upały.

Po drugie – przyjemność

Nie bez znaczenia są też względy czysto estetyczne. Tarasy drewniane i meble ogrodowe z drewna są po prostu miłe dla oka i nie tylko – także dla skóry. Na takich deskach można się spokojnie położyć, nie będą one zimne, ale też nie nagrzeją się jak płytki czy nie daj boże plastik i metal. Deski takie są na tyle miękkie, że ewentualny upadek na nie będzie bardzo bolał. Najważniejsze jednak, że w otoczeniu rzeczy wykonanych z drewna czujesz się swobodnie, spokojnie, po prostu dobrze. Jak na wakacjach.

pielęgnacja drewna

Jak to pielęgnować?

Choć nie jest prawdą, że taki taras jest nietrwały i łatwo gnije, musisz poznać kilka zasad dotyczących obchodzenia się z nim. Przede wszystkim nie polewaj go obficie wodą w celu umycia, uważaj też, jakich używasz do tego celu detergentów – deska tarasowa może wielu z nich „nie lubić”. Najlepiej sięgnij po specjalistyczne preparaty do konserwacji i mycia drewna. Jeśli budujesz też taras drewniany od podstaw, pomyśl o zadaszeniu – to nie tylko ułatwi Ci odśnieżanie i ochronę przed liśćmi jesienią, ale i uprzyjemni przebywanie na tarasie w pełnym słońcu lub podczas wiatru. Regularnie, co kilka lat, impregnuj deski elewacyjne za pomocą wysokiej jakości płynu do drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *