Dekoracje OGRÓD ogrody i trawniki zielone aranżacje

Naturalne ozdoby

Naturalne ozdobyNa ogół nic nie kosztują, można je znaleźć wszędzie. Wytworzyła je sama matura. Pnie i konary drzew oraz kamienie mogą stanowić wspaniałą oprawę ogrodu. Niekiedy z przerażeniem zauważamy, jak zalewają nas wytwory cywilizacji. Wciąż pojawiają się na rynku nowe produkty – plastikowe meble, najnowsze wzory nawierzchni w rozmaitych kolorach, farbowana kora do wysypywania grządek… Przykłady można by mnożyć. Warto więc niekiedy rozejrzeć się wokół i poszukać czegoś, co przywróci naszemu ogrodowi naturalny wygląd.

Naturalne ozdabianie ogrodu

Pień drzewa jako miejsce na rabatę kwiatową.
Pień drzewa jako miejsce na rabatę kwiatową.

Gdy spojrzymy dokładnie na napotkane na drodze konary lub głazy, zauważymy, ile kryje się w nich naturalnego piękna. Jeśli tylko ich rozmiary na to pozwalają, możemy od razu schować je do bagażnika samochodu, przewieźć do ogrodu i tam ustawić wśród roślin.

Naturalnym akcentem oczka wodnego może być np. pień starego drzewa zanurzony w wodzie. Taki pień to także trap, po którym drobne zwierzęta (ptaki, żaby, jeże) będą mogły schodzić, aby napić się wody. Niekiedy znalezione przez nas pnie i gałęzie drzew służą jako materiał do budowy elementów architektury ogrodowej, np. płotów, bram, furtek, pergoli i podpórek pod pnącza. Musimy wtedy sprawdzić, czy drewno, które chcemy wykorzystać, nie jest zbyt spróchniałe i przetrwa kilka lub kilkanaście lat.

Wystający pień drzewa jako okazała i oryginalna podstawa stołu ogrodowego.
Wystający pień drzewa jako okazała i oryginalna podstawa stołu ogrodowego.

Z grubych wydrążonych pni drzew możemy zrobić skrzynie na rośliny. Usunięcie wewnętrznej części jest dosyć trudne i pracochłonne, trzeba to bowiem robić za pomocą siekiery i dłuta. Lepiej nie używać do tego celu piły łańcuchowej, gdyż może okazać się to niebezpieczne. W żadnym wypadku tego typu naturalnych ozdób nie malujmy farbą, bo tracą wiele ze swojego uroku.

Okazałe głazy jako naturalna ozdoba i obrzeże ogrodu.
Okazałe głazy jako naturalna ozdoba i obrzeże ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.