DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ poradniki

Odśnieżarki tuż przed sezonem. Czy to się opłaca?

Większa część naszego kraju miała okazje zobaczyć pierwszy śnieg podczas tej jesieni. To może być kolejny zwiastun ostrej zimy. Po upalnym i suchym lecie może przyjść czas wzmożonego przerzucania śniegu łopatą. Oczywiście można sobie ułatwić życie inwestując w urządzenie do odśnieżania. I wbrew temu co można usłyszeć wiele modeli jest bardzo przystępnych cenowo.

Elektryczna czy spalinowa

zima
źródło: https://pixabay.com/pl/

Dokładnie tak samo jak przy kosiarkach do trawy stoimy przed wyborem silnika i „zasilania”. Klasyczne i najbardziej mobilne odśnieżarki z silnikiem spalinowym kosztują najwięcej. Tanie urządzenia na prąd podłączane do gniazdka mają nie gorszą wydajność, ale ograniczony zasięg pracy. Jeżeli mamy małe podwórko lub zależy nam tylko na odśnieżaniu podjazdu w zupełności wystarczy napęd elektryczny. Zapłacimy znacznie mniej i odśnieżymy miejsce tak samo jak przy konkurencyjnym napędzie. Dodatkowym wydatkiem przy silniku spalinowym jest benzyna. Niestety tańsze modele spalinowe charakteryzują się częstszymi awariami drobnych elementów napędu. Ważnym elementem jest także moc oraz waga urządzenia. W przypadku silnika spalinowego możemy liczyć na moc, która pozwoli na usuwanie zlodowaciałego śniegu. Natomiast elektryczne odśnieżarki służą głównie do świeżego i puszystego śniegu, który jeszcze nie zmienił stanu skupienia tworząc twarde lodowe bryły. Ostatnią ważną cechą obu urządzeń jest siła wyrzutu śniegu. Producent może podawać wartości nie do końca prawdziwe. Zwykle robi się je przy suchym śniegu. Natomiast mokry dużo trudniej wyrzucić na taką samą odległość. Dlatego moc silnika spalinowego okazuje się być najrozsądniejsza pod względem wydajności i czasu spędzonego na dworze.

praca
źródło: https://pixabay.com/pl/

Kalkulacje niezbędne przy opłacalności

dom
źródło: https://pixabay.com/pl/

Jaka powierzchnia będzie odśnieżana? To pierwsze pytanie, które należy sobie zadać przed zakupem odśnieżarki. Jeżeli będzie to podjazd i kawałek chodnika przy domu urządzenie z silnikiem elektrycznym okaże się idealne. Jest lżejsza co sprawia, że nawet kobieta da sobie z nim radę. Natomiast duże powierzchnie działki, boiska do piłki nożnej lub koszykówki oraz sieć chodników oddalonych od domu wymaga dużo mocniejszego napędu i mobilności. Tym samym wszelkie kalkulacje co do ceny muszą przesunięte na bok ponieważ ważniejsza jest wydajność. Bez mocy trudno będzie ogarnąć dużą ilość śniegu. Typowa odśnieżarka posiada 3 letnią gwarancję, którą można przedłużyć do pięciu lat za dopłatą. Pięć sezonów bezstresowego odśnieżania zabezpieczy nasze nerwy, plecy oraz czas, który stracilibyśmy na przebieraniu szuflą. A jak wygląda kwestia ceny? Do kwoty 1000 złotych można kupić bardzo dobrą odśnieżarkę elektryczną lub średniej klasy z silnikiem spalinowym. Istnieją też małe traktorki do odśnieżania za ponad 5 tysięcy złotych. Niemniej jednak ten ostatni sprzęt bardziej przyda się na boisku piłkarskim.

Przeczytaj koniecznie:  Wymiana okien i drzwi dla niższych rachunków za ogrzewanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *