Dzierżawa czy kupno zbiornika LPG – co się bardziej opłaca inwestorowi?
Podjęcie decyzji o ogrzewaniu domu gazem LPG wiąże się z koniecznością dokonania kilku ważnych wyborów, które istotnie wpłyną na wysokość kosztów ogrzewania. Po pierwsze: musimy wybrać rodzaj paliwa zasilającego piec – do wyboru mamy propan lub mieszankę propan-butan. Po drugie: musimy zdecydować czy chcemy przechowywać zapasy gazu LPG w zbiorniku podziemnym, czy naziemnym. Po trzecie: musimy wybrać, w jaki sposób staniemy się użytkownikami zbiornika na gaz. Jeżeli chodzi o zbiornik to mamy dwie możliwości: kupno lub dzierżawę. W artykule wymienimy wady i zalety każdego z tych rozwiązań.
Dowiedz się więcej o skroplonym gazie płynnym – przeczytaj czym jest gaz LPG.
Koszt kupna zbiornika
Kupno zbiornika na gaz LPG to wydatek rzędu 5-6 tysięcy złotych za nowy zbiornik, lub odpowiednio mniej za zbiornik używany, oraz dodatkowych 2 tysięcy potrzebnych na jego instalację. Ponadto musimy jeszcze wyłożyć gotówkę na projekt poprzedzający montaż, zgłosić go w urzędzie i zapłacić za pierwszy odbiór techniczny zbiornika dopuszczający go do eksploatacji (odbioru dokonuje inspektor Urzędu Dozoru Technicznego). Łączne koszty zakupu i instalacji nowego zbiornika wynoszą około 10 tysięcy złotych. Pamiętajmy, że instalacja zbiornika podziemnego jest droższa od jego naziemnej wersji, ze względu na konieczność wykonania dodatkowych prac.
Koszt dzierżawy zbiornika
Jeżeli nie dysponujemy gotówką albo nie chcemy ponosić wysokich kosztów zakupu zbiornika, pozostaje nam jego dzierżawa. Wówczas dostaniemy od firmy dostarczającej nam gaz LPG zbiornik wraz z projektem, montażem i pierwszym odbiorem technicznym w bardzo atrakcyjnej cenie – dostępne są na rynku oferty kuszące instalacją zbiornika nawet za symboliczną złotówkę. Dostawca sam poniesie większość kosztów inwestycyjnych, a my będziemy w zamian uiszczać opłatę za dzierżawę zbiornika – wynoszącą w granicach od 50 do 180 złotych miesięcznie. Oczywiście będziemy również musieli zapłacić za zużyty gaz.
Lepiej kupić zbiornik, czy go wydzierżawić?
Zdania w tej kwestii są podzielone. Z jednej strony dzierżawa zbiornika od solidnego dostawcy daje gwarancję bezpiecznego montażu i serwisu, która zapewnia nam jego bezawaryjne użytkowanie. Otrzymamy również stałą cenę gazu LPG, co pozwoli nam precyzyjnie zaplanować w domowym budżecie wydatki na ogrzewanie. Ponadto nie będziemy się musieli przejmować ewentualnymi awariami zbiornika, ponieważ koszty jego naprawy ponosi dostawca gazu.
Z drugiej jednak strony, jeżeli zdecydujemy się na zakup własnego zbiornika, zyskujemy niezależność w wyborze dostawcy gazu LPG i będziemy mogli kupować paliwo po cenie rynkowej. Nie ponosimy również opłat za dzierżawę zbiornika, ale musimy liczyć się z kosztami jego ewentualnych napraw.