OGRÓD ogrody i trawniki szklarnie/ogrody zimowe zielone aranżacje

Wzbogacanie gleby

Nie zaDżdżownicawsze podłoże w naszym ogrodzie jest odpowiednie dla roślin, które posadziliśmy lub planujemy posadzić. Aby odpowiednio wzbogacić ziemię, najpierw należy określić jej szczegółowe parametry i porównać z optymalnymi wynikami. Ich wskazana uśredniona wartość została ustalona według metody uniwersalnej dla warzyw i roślin ozdobnych. Zawartość składników badana jest w świeżej glebie lub podłożu, natomiast poziom metali ciężkich badany jest w suchej masie gleby. Gdy już wiemy, jakich składników w naszej ziemi brakuje, przystępujemy do działania.

Parametry gleby

PARAMETRZAKRES OPTYMALNY
Węgiel1-2%
Próchnica1,5-3%
Azot ogółem0,15-0,30%
Zawartość składników (metoda uniwersalna, zasolenie i pH dla warzyw i roślin ozdobnych)[mg∙dm3 świeżej gleby lub podłoża]
Azot amonowy + azotanowy100-150
Fosfor50-100
Potas150-300
Wapń500-1500
Magnez75-125
Zasolenie2-3 g NaCl∙dm3
pH5,7-6,5
Metale ciężkie:[mg∙kg suchej masy gleby]
Kadm3
Miedź, chrom, ołów100
Nikiel50
Cynk300
Rtęć2
Kobalt, arsen20
Cyna10
Jałowa gleba
Jałowa gleba wymagająca wzbogacenia

Zabiegi, które zwiększą jakość gleby, są łatwe i stosunkowo tanie w wykonaniu. Niestety ich cena rośnie wraz z metrami kwadratowymi. Wymiana wierzchniej warstwy ziemi na niewielkiej rabacie to pestka. Jednak sytuacja zmienia się, gdy gleba w całym ogrodzie jest słaba, jałowa lub pokryta gruzem. W tej ostatniej sytuacji jedyną drogą jest wywiezienie gruzu i uzupełnienie całości żyzną ziemią. Jałową glebę z powodzeniem użyźniamy domieszką kompostu i torfu. Warto w ogrodzie pielęgnować pożyteczne bezkręgowce – dżdżownice, które spulchniają i użyźniają nasze grządki. Dla tych organizmów zbyt częste przekopywanie ziemi nie jest dobre, gdyż zostaje zaburzony ich naturalny cykl życiowy. Dlatego, jeśli gleba tego nie wymaga, przekopujmy ją raz w sezonie. Częste i głębokie przekopywanie wpływa też na wydobywanie na wierzch mniej żyznej warstwy ziemi. Natomiast ciężkie, gliniaste podłoże wymaga przekopywania wiosną i jesienią. Bardzo zwięzłą glebę możemy skopać na głębokość dwóch szpadli. Należy wtedy uzupełnić warstwę żyzną, która w trakcie kopania zostanie przemieszczona w głębsze warstwy. Przy piaszczystym podłożu wskazane jest wprowadzenie warstwy kompostu na głębokość do 40 cm.