nietypowy dom

Kratki, gniazdka i włączniki światła w nowym designie

Pomysłowo i nowocześnie umeblowane mieszkanie po remoncie lub świeżo oddane do użytku posiada jeden słaby punkt. Są nim elementy takie jak kratki wentylacyjne, włączniki świateł oraz kontakty. Te małe i niezbędne elementy każdego domu są często zaniedbane. Kupione po taniości prezentują słaby poziom wizualny. Często nie pasują do wnętrz i psują wystrój ze względu na brak pomysłu ich zagospodarowania. Przełam nudną rutynę i wybierz takie kratki i włączniki świateł, które zgrają się z twoim wnętrzem.

Artystyczne kratki na zamówienie

ornament
źródło: https://pixabay.com/pl/

Otwory wentylacyjne umieszczone w ścianach wykonane są z plastiku lub cienkiego metalu. Natomiast kratki odpływowe to lity beton bądź stal. Wszystkie wyglądają identycznie. Przynajmniej tak jest w Polsce. Będąc na wycieczce w Azji, można zauważyć, że studzienki kanalizacyjne oraz odpływy na wodę przy chodnikach posiadają oryginalny kształt. Do tego są oznaczone katakaną, by w razie kradzieży można było określić z jakiego osiedla/ulicy jest dany element. Wykonanie kratek wentylacyjnych i odpływowych o podobnych walorach estetycznych jest możliwe z pomocą robotów do wycinania laserowego oraz wodnego. W Polsce także jest producent nietypowych kratek wentylacyjnych wykonywanych z dowolnego materiału, który wybierze klient (tutaj). Wśród dokonań tej firmy jest stworzenie niezwykle kosztownej obudowy na kominek do salonu. Jeżeli Twój budżet to wytrzyma, możesz pozwolić sobie na stworzenie u nich kratki wentylacyjnej nawet ze złota.

Retro stylizacje włączników i gniazdek elektrycznych

włącznik
źródło: http://foter.com/

Kto z was posiadał w mieszkaniu obrotowy włącznik światła, który regulował moc świecącej się żarówki? Albo klasyczny włącznik dźwigniowy? Produkowane w czasach PRL przyciski do włączania światła są dzisiaj atrakcyjnym retro gadżetem dla domu. To samo można powiedzieć o gniazdkach, które obecnie mogą być montowane nawet na blacie kuchennym dla lepszego efektu wizualnego i wygody. Nawet puszki podłogowe, które nie wyglądają atrakcyjnie, mogą otrzymać nowy design i zacząć zgrywać się zresztą wnętrza. Gadżeciarskie podejście od wymiany gniazdek i włączników światła trochę kosztuje. Firmy ABB Decento, Gi Gambarelli oraz Fontini, wyceniają swoje przyciski na 220-500 złotych sztuka. Nawet tańszy model nie zachęca do kupna w większej ilości. Dlatego oprócz salonu i ewentualnie przedpokoju, do którego często wchodzimy, nie warto inwestować w drogie włączniki dla reszty domu.

Sami widzicie, że nawet niepozorne elementy wykończenia mieszkania, których używamy cały czas, mogą występować w wersji nowoczesnej i retro. Kratka do studzienki kanalizacyjnej czy gniazdko do kontaktu może być małym dziełem sztuki, który dostrzeżecie i docenicie nie tylko wy, ale również wasi goście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *