OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Jak ciąć żywopłot?

Cięcie żywopłotuŻywopłoty to istotna część wielu ogrodów – zielone ściany stanowią osłonę przed wzrokiem wścibskim sąsiadów, chronią przed hałasem i zanieczyszczeniami płynącymi z ruchliwej ulicy albo maskują niezbyt ładne miejsca w ogrodzie, jak kompostownik czy kosz na śmieci. Ponadto żywopłoty mogą być piękną dekoracją. Zielone murki można stworzyć z różnych gatunków krzewów iglastych lub liściastych, np. odmian cisa, żywotnika zachodniego albo buków. By móc jednak pochwalić się efektownym żywopłotem, musimy o niego dbać, pielęgnować go i systematycznie przycinać. Kiedy i jak przycinać żywopłot?

Wiosenne cięcie żywopłotów

Nożyce żywopłotowe
Nożyce do żywopłotu Husqvarna; źródło: www.husqvarna.com.

By żywopłot miał odpowiedni kształt i był gęsty, powinniśmy go regularnie przycinać. Niektóre rośliny wykorzystywane na zielone parawany przycina się już wiosną, inne możemy ciąć nieco później. Na wiosnę, już w marcu, jeszcze przed rozwojem liści przycinamy żywopłoty z porzeczki alpejskiej lub ligustru. Dopiero po kwitnieniu przycinamy krzewy kwitnące wiosną na pędach zeszłorocznych, czyli forsycję, lilak lub pigwowiec. Krzewy te bowiem tworzą pąki kwiatowe latem roku poprzedzającego kwitnienie, zatem gdybyśmy przycięli pędy wczesną wiosną, to kwiatów byłoby znacznie mniej. Przycinkę żywopłotów z krzewów kwitnących na pędach tegorocznych należy przeprowadzić w marcu (np. budleja i niektóre tawuły). Natomiast żywopłoty z roślin iglastych (tui, żywotników, cisów, jałowców) oraz z roślin liściastych o zimozielonych liściach (bukszpan, laurowiśnia) przeprowadzamy wczesną wiosną przed ruszeniem wegetacji. Cięcie żywopłotu najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną, kiedy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Najlepszym terminem cięcia żywopłotu jest przełom marca i kwietnia, kiedy rośliny dopiero rozpoczynają wzrost, a pogoda jest ciepła i słoneczna. Nie bójmy się przycinać żywopłotów. Rośliny na pewno zareagują na takie „postrzyżyny” szybkim rozkrzewieniem się i bujnym wzrostem.

Jak i czym ciąć żywopłot?

By prawidłowo przyciąć żywopłot, trzeba użyć odpowiednich narzędzi. Cięcie najlepiej wykonywać w dni bezdeszczowe, najlepiej z dodatnią temperaturą – w ten sposób unikniemy rozwoju na obciętych pędach chorób grzybowych. Miejsca cięcia powinny być nieposzarpane, gładkie, zlokalizowane nad pąkiem. Większe rany najlepiej posmarować maścią ogrodniczą zawierającą fungicyd. Do przycinania żywopłotów możemy użyć różnych narzędzi. Przydadzą się dobrze zaostrzone nożyce do żywopłotu (tutaj), sekator albo nożyce elektryczne. Sekatory nożycowe umożliwiają obcinanie zarówno suchych, jak i wilgotnych gałązek już przy samej podstawie. Bardzo pomocne są też profesjonalne sekatory ogrodnicze z przełożeniem albo nożyce dźwigniowe zaopatrzone w unikalny system zwiększający ponad trzykrotnie siłę cięcia. Należy pamiętać, by po cięciu żywopłotu krzewy zasilić wieloskładnikowym nawozem ze zwiększonym udziałem azotu oraz zadbać, by ziemia wokół nich była ciągle wilgotna.