Dekoracje OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Fleksybilne drzewo

Szpaler drzewW naszych ogrodach najczęściej formowane są takie liściaste drzewa ozdobne, jak: klony, lipy, wierzby, graby, buki, głogi, ambrowce, wiązy oraz drzewa owocowe, jak: jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, śliwy, brzoskwinie i morele. We współczesnych miastach szanse na wprowadzenie nowych drzew, o naturalnym pokroju, są coraz mniejsze. Alternatywą stały się odmiany znanych gatunków, słabiej rosnące, o niewielkich i wyprofilowanych koronach lub o kształtach: kolumnowych, stożkowych i kulistych.

Co to są fleksybilne drzewa?

Płaskie drzewa
Płaskie korony drzew tworzące szpaler; źródło: www.ogrodowisko.pl.

Formowanie roślin najczęściej kojarzy nam się z podcinaniem drzew albo jakimś ligustrem czy berberysem, do prowadzenia których przydadzą się niewątpliwie nożyce do żywopłotu (tutaj) albo sekator. Tymczasem istnieją formowane drzewa, które mogą zajmować niewiele miejsca i które można sadzić nawet na niewielkich działkach. W małych ogrodach popularne stają się płaskie korony drzew w kształcie szpaleru, wachlarza, kandelabru, palmety, a także różnych brył geometrycznych: stożka, walca lub parasola. Do artystycznego kształtowania stosowane są drzewa o elastycznych pędach i cienkiej korze, np. platan, wierzba lub brzoza.

Nożyce do żywopłotu
Nożyce do formowania roślin; źródło: www.mcculloch.com.

Przykładem fleksybilnego drzewa jest platan klonolistny, silnie rosnący, do około 30 metrów wysokości. Drzewo to ma szeroką, rozłożystą koronę, jednak w ogrodach i na ulicach wielu miast południowo-zachodniej Europy  spotkać go można ze znacznie zredukowaną koroną. Ten rodzaj cięcia drzewa, nazywany angielskim terminem „pollar-ding”, jest rodzajem ogławiania korony. Formowanie korony należy rozpocząć zaraz po posadzeniu młodego drzewka i trwa ono od kilku do kilkunastu lat. Formowane platany ciekawie prezentują się w grupach, tworząc „ogrodowy sufit” lub płaski parawan. Wystarczy tylko odpowiednio przyciąć i dogiąć jego gałęzie oraz dopasować drzewo do naszego ogrodu.

Przeczytaj koniecznie:  Ogród w stylu nowoczesnym