DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ nietypowy dom

Czy sztuka klasyczna znajdzie miejsce w nowoczesnym domu?

Klasycyzm to rodzaj sztuki będący dziedzictwem kultury człowieka współczesnego. Można rzec, że to pierwszy rodzaj sztuki, który rozwinął się jeszcze w czasach przed Chrystusem i był reprezentowany przez artystów po epoce antycznej. Ważne, by umieć rozróżnić klasyczną sztukę od antycznej, która pasuje bardziej do muzeów i w pierwotnej, oryginalnej wersji jest nie do kupienia, ponieważ jest bezcenna. Nowoczesne domy przyszłości przedstawione w filmach science fiction nie mają żadnych przejawów klasycyzmu. Prawda jest taka, że nasze obecne mieszkania cierpią na ten sam problem.

Dewocjonalia i sztuka religijna

sztuka klasyczna
źródło: http://foter.com/

W nowoczesnym domu ludzi wierzących można spotkać na ścianach dewocjonalia w postaci krzyża, a także święte obrazy. Nie tak dawno na ślubie brata mojej żony byliśmy świadkami wręczenia prezentu w postaci obrazu przedstawiającego Matkę Boską. Tenże obraz wisi teraz w salonie małżeństwa, który niewątpliwie należy do nowoczesnych. Brak w nim meblościanki czy zastawy za szybką. Sztuka religijna to specyficzny rodzaj klasycyzmu, który niekoniecznie pasuje do nowoczesnych mieszkań. Znacznie przełamuje trend kolorystyki i jasno pokazuje, że domownicy są ludźmi wierzącymi.

Klasyczne reprodukcje obrazów i meble z epoki

Z obrazami sztuki klasycznej jest ten problem, że w większości nie nadają się do ozdabiania współczesnych salonów. Renesansowe malarstwo w postaci „Narodzin Wenus” i „Bellotto” dałoby radę wkleić, ze względu na fantastyczną kreskę i realistyczne oddanie w miarę nowoczesnych pejzaży. Może obraz Leonarda byłyby w stanie przełamać metaliczny klimat współczesnego salonu. Jednak w przypadku takich dzieł, można liczyć tylko na reprodukcje. W dużo lepszej sytuacji są meble i architektura. Kolumny to uniwersalny element, który może znaleźć się nawet w kanciastym salonie. Natomiast meble takie jak lampy, kinkiety i stylowe biurka wymagają zgrania ze ścianą, którą warto wytapetować. Pisałem kiedyś o tworzeniu dwóch stylów w jednym pomieszczeniu. Z salonu można zrobić nowoczesny pokój do multimedialnej rozrywki i przyjmowania gości, z małym kątem dla renesansowego biurka i fotela, za którym znajdzie się tapeta przypominająca czasy przedwojenne.

Retro sprzęt elektroniczny to sztuka?

retro gramofon
źródło: http://foter.com/

Moda na gramofony jeszcze się nie skończyła. Stylizowane na retro gramofony niemieckich marek oraz zabytkowe modle drewniane marki HMV to sprzęt, nad którego zakupem należy się długo zastanowić. Płyty winylowe można bez problemu kupić na allegro i w sklepach dedykowanych. O ile gramofony uważam za genialne urządzenia, które pasują do nowoczesnych mieszkań, o tyle stylizowany sprzęt grający to tandeta. Kwestią gustu jest zakup radioodtwarzacza wykonanego z obudowy imitującej drewno w stylu dawnego radia Diora i pierwszych modeli firmy Grundig. Piszę tylko o sprzęcie muzycznym, ponieważ elektronika w postaci odtwarzaczy multimediów czy telewizorów nie wygląda dobrze nawet w mieszkaniu stylizowanym na retro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.